2021 ALES/3 Başvuruları Başladı! Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

07.10.2021
A+
A-
2021 ALES/3 Başvuruları Başladı! Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Yılda 3 kez yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının (ALES) üçüncüsü için başvurular alınmaya başladı. ALES 2 sonuçları için bekleyen adaylar aynı zamanda ALES 3 sınavı ile ilgili detayları araştırmaya başladı.

Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen ALES sınavları ile ilgili ÖSYM’nin açıklamaları yakından takip ediliyor. 19 Eylül’de yapılan ALES 2 sonuçlarının 14 Ekim’de açıklanması bekleniyor. İşte ALES sınavı hakkında bilmeniz gerekenler;

2021 ALES 3 BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021 ALES 3) için ÖSYM’nin belirlediği başvurular, 6 Ekim 2021’de alınmaya başlayıp 14 Ekim 2021 tarihine kadar devam edecek.

ALES 3 BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYIN!

2021 ALES 3 SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

ÖSYM’nin belirlediği sınav takviminde Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021 ALES 3) 21 Kasım’da gerçekleştirilecek.

2021 ALES BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

ÖSYM’nin organize ettiği ALES sınavı, ülkemizin yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim planlamacısı kadrolarında açıktan veya öğretim elamanı dışındaki kadrolardan atanabilmek için lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde zorunlu olarak belirlenmiş bir sınav sistemidir.

ALES/3 BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Başvuru ücreti olarak adaylardan 145 TL başvuru ücreti alınacak. Başvuru ücreti, kılavuzda belirtilen bankalara yatırılacak. Başvuru sürecini kaçıranlar geç başvuru ücretini %50 artırımlı olarak ödeyecek.

ÖSYM ADAYLARI UYARDI

“Sınava başvuruda HES kodu bilgisi alınacağından adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir.

Sınava ilişkin ayrıntılı bilgi 2021-ALES kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar Kılavuza aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Sınava başvuracak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.”

2021 ALES/3 BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.