2022-ALES/1 Giriş Belgeleri Erişime Açıldı

07.04.2022
A+
A-
2022-ALES/1 Giriş Belgeleri Erişime Açıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından açıklanan 2022 ALES/1 sınav giriş yerleri araştırılıyor. Lisansüstü eğitimde gerekli olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) için başvuru yapan adaylar 17 Nisan Pazar günü ALES sınavı için sınav yerlerinde olacak. Peki, ALES sınav giriş belgeleri nereden ve nasıl sorgulanır?

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda gerekli olan ALES puanı için adaylar Nisan ayında 2022 senesinin ilk ALES sınavına girecek. ÖSYM tarafından düzenlenen ALES sınavı için sınav giriş belgeleri ve sınav yerleri açıklandı, ALES sınav giriş belgesi sorulama gündeme geldi. İşte ÖSYM ALES/1 sınav giriş belgesi sorgulama ve sınav yeri öğrenme..

ALES SINAVI NE ZAMAN?

2022 yılının ilk ALES sınavı ALES/1, 17 Nisan 2022 tarihinde gerçekleşecek.

ALES/1 SINAV YERLERİ VE SINAV GİRİŞ BELGELERİ BELLİ OLDU!

17 Nisan 2022 tarihinde uygulanacak olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2022-ALES/1) adaylarının, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlandı. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr  internet  adresinden 07 Nisan 2022 tarihinde saat 14.00’ten itibaren T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile edinebilecekler.

2022 ALES/1 SINAV GİRİŞ BELGESİ VE SINAV GİRİŞ YERİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sınav giriş belgesinin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunur. Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunması zorunludur.

Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraf olmasına özen göstermelidirler. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorundadır.

Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır. Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecektir.

ALES NEDİR?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları belirlemek için katılım sağlanan sınavdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.