ALES Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? ÖSYM Tarih Verdi!

02.05.2021
A+
A-
ALES Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? ÖSYM Tarih Verdi!

2021 Akademik Personel ve Lisanüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES/1) bugün gerçekleştirildi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan sınava katılan adaylar elde ettikleri puanlar ile lisans üstü eğitimleri için başvurularını yapacaklar. 150 dakika süren sınavdan sonra ALES soruları ile cevap anahtarı merak konusu oldu. ALES’te hazırlık sürecini geride bırakan adaylar, sonuçlar öncesinde ALES soru-cevaplarının yayınlanmasını bekliyor.

ALES nedir?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, Yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde, Teknik öğretmenler için mühendislik tamamlama programlarında (“Teknik Öğretmenler İçin Düzenlenecek Mühendislik Programlarının Uygulama Esas ve Usulleri Yönetmeliği” uyarınca Mühendislik Tamamlama yerleştirme işlemleri için ALES-Sayısal puanının en az 50 olması gerekmektedir. Adaylar, ALES puanlarını geçerlilik süresi içinde kullanabileceklerdir.) ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır. Sınavda alınan puanlar, istenildiğinde yukarıda sayılan amaçlar için ilgili kurumlara adaylar tarafından verilecektir.

ALES soruları ve cevapları ne zaman yayınlanacak?

Daha önceki sınavlar kaynak alındığında ALES soru ve cevaplarının bu hafta içerisinde erişime açılması bekleniyor.

Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak sorusuna ÖSYM’den yanıt geldi. 2021 Sınav takvimiyle ALES sonuçları için tarih verildi. Takvime göre ALES sonuçları mayıs ayının son günlerinde duyurulacak. 2 Mayıs tarihli ALES sonuçları, 27 Mayıs tarihinde açıklanacak.

ALES sonuçları nerede açıklanacak?

ALES sonuçları belirtilen tarihte AİS (Aday İşlemleri Sayfası) üzerinden erişime açılacak. Adaylar kişisel bilgileriyle, ALES sonuçlarını görüntüleyebilecek.

ALES soru yorumlarından bazıları ise şöyleydi;

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.