TUS Ek Tercih İşlemleri Başladı! Son Tarih Ne Zaman?

TUS
17.11.2021
A+
A-
TUS Ek Tercih İşlemleri Başladı! Son Tarih Ne Zaman?

Ölçme Yerleştirme ve Seçme Merkezi (ÖSYM), TUS ek tercih kılavuzunu yayınladı. 2021 Tıpta Uzmanlık Sınavı ek tercihlerinin 17-23 Kasım tarihleri arasında gerçekleştireceği bildirildi. Uzmanlık Sınavı’na girip yerleşemeyen adaylar ek tercih kılavuzuyla yayınlanan ek kontenjanları dikkate alarak tercihlerini yapacaklar. İşte 2021 2. Dönem TUS ek tercih kılavuzu ve kontenjan bilgileri..

TUS Nedir?

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ya da Tıpta Uzmanlık Sınavı (kısaca TUS), Türkiye’de tıp fakültesi mezunlarının uzmanlık eğitimi için gereken branş seçme sınavıdır.

Her yıl şubat ve ağustos aylarında olmak üzere 2 kez yapılır. ÖSYM’nin Türkiye geneli için Ankara, İstanbul ve İzmir’de yapılan bir sınavdır. 2012 öncesinde TUS yalnızca Ankara’da yapılmaktaydı.

Sınav, “tıbbî yabancı dil sınavı” ve “bilim sınavı” olmak üzere iki basamaktan oluşmaktadır. İlk basamak olan yabancı dil sınavının amacı, bilim sınavına girmeye hak kazanacak adayların belirlenmesidir. “Bilim sınavı” olarak adlandırılan ikinci basamak sınavın amacı ise, bu sınav sonucuna göre tıpta uzmanlık eğitimine kabul edilecek adayların belirlenmesi ve tercihlerine göre mevcut kontenjanlara yerleştirilmeleridir.

TUS Ek Tercihler Başladı Mı?

TUS ek tercih başvurusu nasıl yapılır, sorusu adaylar tarafından son gelişmeler ile takip ediliyor. 2021 Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2021-TUS 2. Dönem) Ek tercih işlemleri, 17 Kasım tarihinde başladı. Ek yerleştirme tercih işlemleri, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden aday tarafından, bireysel olarak internet aracılığıyla yapılacak. 25.00 TL olan TUS ek tercih yerleştirme ücreti ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan ödemeler alanından yatırılacak.

TUS Ek Tercih Kılavuzu

Ölçme Yerleştirme ve Seçme Merkezi (ÖSYM) 2021 Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2021-TUS 2. Dönem) ek tercih işlemleri, 17 – 23 Kasım tarihleri arasında yapılabilecek. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifrelerini kullanarak elektronik ortamda yapabilecek.

TUS EK TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

2021 TUS Ek Tercih Kontenjanları

Ek yerleştirme işleminde 2021-TUS Başvuru Kılavuzu’nda yer alan ilke ve kurallar uygulanacak. TUS ek tercih kontenjanları ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden yayınlandı. Aşağıdaki ekrandan TUS ek tercih kontenjanlarına ulaşabilirsiniz.

TUS EK TERCİH KONTENJANLARI 2021-TIKLAYINIZ

TUS Ek Yerleştirme Ücreti Ne Kadar?

Ek yerleştirme ücreti 25.00 TL’dir. Ücret, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırılacaktır. Banka/ATM’den ödeme yapılmamalıdır. Adaylar, bu ücreti tercih işlemlerini tamamladıktan sonra tercih süresince ve tercih süresinin bitiminden sonraki ilk gün saat 23.59’a kadar yatıracaklardır. Bu ücreti yatırmayan adayların yapmış oldukları tercihleri, yerleştirme işlemine alınmayacaktır.

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmaz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.