e-YDS İngilizce Başvuruları Başladı

YDS
07.01.2022
A+
A-
e-YDS İngilizce Başvuruları Başladı

ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi), ‘e-YDS 2022/1 İngilizce Başvurularının Alınması’ başlığı altında adayların merak ettiği soruları yanıtladı. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada e-YDS başvuruların ne zaman başlayacağı ve biteceği açıklandı. İşte merak edilenler…

ÖSYM e-YDS başvuru süreciyle ilgili merak edilenleri açıkladı. Adayların merakla beklediği e-YDS başvuru süreci 5 Ocak 2022 Çarşamba itibarıyla başladı. Ayrıca ÖSYM, e-YDS’nin İngilizce alanında, 29 Ocak 2022’de İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’daki e-sınav uygulama binalarında yapılacağı ve cevaplama süresinin 180 dakika olduğunu açıkladı. Peki e-YDS başvuruları ne zaman bitecek?

e-YDS BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

ÖSYM’nin açıklamasına göre, e-YDS sınavına başvuru süreci, 05 Ocak 2022 tarihleri arasında olacak.

e-YDS NE ZAMAN?

e-YDS 2022/1 İngilizce alanında, 29 Ocak 2022 tarihinde Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana’daki e-sınav uygulama binalarında yapılacak.

E-YDS BAŞVURULARI NE ZAMAN BİTECEK?

ÖSYM, e-YDS sınav başvuru sürecinin 5 Ocak’ta başlayacağını ve 20 Ocak’ta sona ereceğini açıkladı. Adaylar belirtilen tarihler arasında başvurularını ÖSYM’nin ‘https://odeme.osym.gov.tr‘ sitesinden gerçekleştirecek. Sınava başvuruda bulunacak adayların ödeme işleminden önce HES kodu edinmesi gerekir. Sınav günü geldiğinde saat 13.00’dan sonra adaylar, sınav binalarına alınmayacak.

e-YDS 2022 KONTENJANI BELLİ OLDU!

Sınava alınacak aday sayısı, e-YDS sınav binalarının aday kapasitesi ile sınırlı olacak. Sınav kontenjanları İstanbul’da 432, Ankara’da 4000, İzmir’de 84, Adana’da 294 olarak belirlendi. Sınav ücretini ödeyen adaylar kontenjana dahil olacak. Kontenjan dolduğunda sınav ücretinin yatırılması sistem tarafından engellenecek ve ödeme işlemi gerçekleştirilmeyecek. Sınav ücreti ödeme süreci sona erecek. Sınav online ortamda gerçekleştirileceği için adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri sınav öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması amacı ile deneme e-sınavı hazırlandı. Söz konusu sınava girecek adayların, sınavdan önce deneme sınavına girmesi de öneriliyor.

e-YDS KILAVUZUNA NEREDEN ULAŞILIR?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı kılavuzuna ve deneme e-Sınav uygulamasına ÖSYM’nin ‘https://www.osym.gov.tr/TR,22517/e-yds-20221-ingilizce-basvurularinin-alinmasi-05012022.html‘ adresinden ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.