TYT Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı Ne Zaman Yayımlanır?

18.06.2022
A+
A-
TYT Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı Ne Zaman Yayımlanır?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) kapsamında ilk gün oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) tamamlandı. Adaylar, TYT soruları karşısında ter dökerken sınavın ardından YKS soruları ve cevap anahtarı ile ilgili araştırmalara da yoğunluk verdi. Peki, TYT soruları ve cevapları yayınlandı mı? İşte detaylar..

Üniversite sınavı olarak da bilinen 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ilk gün oturumu tamamlandı. Adaylar, TYT soruları karşısında ter dökerken velileri de dışarıdan onları destekledi. Öğrenciler, sınavın ardından YKS soruları ve cevapları ile ilgili araştırmalara da hız verdi. TYT soru ve cevap anahtarı PDF kitapçığı, öğrenciler tarafından en çok araştırılanlar arasında bulunuyor. Temel Yeterlilik Testi (TYT) kapsamında öğrencilerden Matematik, Türkçe, Coğrafya, Tarih, Felsefe, Fizik, Kimya, Biyoloji ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi soruları cevaplanması istenildi. Peki, TYT soruları ve cevap anahtarı yayınlandı mı, ne zaman yayınlanacak? İşte, 2022 YKS TYT  soruları ve cevapları PDF kitapçığı hakkında bilgiler…

TYT AYT YKS SORU VE CEVAPLARI NE ZAMAN YAYINLANACAK?

YKS sorularının ve cevaplarının ne zaman açıklanacağı hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Ancak geçtiğimiz seneler baz alındığında YKS soru ve cevap anahtarının sınav günü ya da sınavdan bir gün sonra açıklanması bekleniyor. 

YKS TYT SORU VE CEVAPLARINA NEREDEN BAKILIR?

Sınava giren adaylar tüm sorulara 10 gün boyunca erişim sağlayabiliyor. Sınava girmeyenler ise soruların yalnızca bir bölümünü görüntüleyebiliyor. Bu sebeple, adaylar tahmini puanlarını hesaplama imkanı buluyor. Soru kitapçıkları ve cevap anahtarı ÖSYM’nin web sitesinde yayımlanıyor.

TYT PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

TYT’de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1C’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (A-TYT) hesaplanacaktır. A-TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için A-TYT puanı hesaplanacaktır.

A-TYT puanı kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek TYT puanı oluşturulacaktır.

A-TYT puanı TYT puanına dönüştürülürken Temel Matematik ve Türkçe testlerinin her birinden 5 ham puan, diğer testlerin her birinden 2,5 ham puan alan adayların 150 TYT puanı almaları sağlanacaktır.

YKS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YKS sonuçları için ÖSYM resmi internet sitesi üzerinde yer alan resmi açıklama tarihi 20 Temmuz 2022 olarak yer alıyor. Ancak, sonuçlar, ÖSYM’nin değerlendirme sürecine göre değişiklik gösterebilir. Bu kapsamda bilgiler geldikçe haberimizde yer vereceğiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.