2024 LGS Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

  02.11.2023
  A+
  A-
  2024 LGS Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

  2024 LGS Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı? (Sayaç)

  Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavının 2 Haziran 2024 Pazar günü yapılacağını açıkladı.

  LGS 1. oturum saati: 09.30

  LGS 2. oturum saati: 11.30

  Öğrencilerin çalışma takvimlerini doğru bir şekilde planlayabilmeleri, motivasyonlarını yüksek tutabilmeleri ve sınav stresiyle başa çıkabilmeleri için bu tarihler büyük önem taşır.

  Sınav tarihi yaklaştıkça, bazı öğrencilerde heyecan ve motivasyon artarken, diğerleri içinse stres ve kaygı seviyeleri yükselmekte olabilir. Sınav için kalan zamanın farkında olmak, öğrencilere zamanlarını planlı ve verimli kullanma konusunda rehberlik eder.

  Bu nedenle, öğrencilerimize önerimiz; LGS’ye hazırlık sürecinde düzenli çalışmalarını sürdürmeleri, sık sık deneme sınavları yaparak tecrübe kazanmaları ve zaman yönetimine özen göstermeleridir.

  Her geçen günle birlikte geri sayım azalırken, her anın değerini bilip, bu süreci en etkin biçimde yönetmek, onların başarılı bir geleceğe ilk adımı atmalarını sağlayacaktır.

  2024 LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

  LGS sınavının yapılmasının ardından sonuçların 1 ay içerisinde açıklanıyor. Buna göre 28 Haziran 2024 tarihinde LGS sonuçlarının açıklanması beklenmektedir.

  LGS Nedir?

  LGS (Liselere Geçiş Sistemi), TEOG’un ardından eğitim sistemimizdeki yerini alan LGS, lise eğitimine adım atacak öğrenciler için tasarlanmış yenilikçi bir geçiş sürecidir. Bu değerlendirme, toplamda 165 dakika süren ve iki farklı akademik disiplini ölçen oturumlarla gerçekleştirilir. Eğitim hayatının bu önemli dönemeç noktasında, 8. sınıf öğrencilerinin katılımına açık olan sınav, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından organize edilir.

  LGS, 2017-2018 öğretim yılı itibarıyla eğitim kademeleri arasında köprü vazifesi görmeye başlamıştır ve bu süreçte öğrencilerin liseye geçişlerinde merkezi bir rol oynamıştır.

  LGS Puan Hesaplama

  LGS sınavına girmeden önce deneme sonuçlarınızdan ortalama puanınızı hesaplayabilir ve hedeflediğiniz liseye yetip yetmediğini öğrenebilirsiniz. Bunun için birçok hesaplama aracı bulunsada doğru verilere ulaşmak zordur. Doğru ve güvenilir bir hesaplama yapmak için LGSpuanhesaplama.net’i kullanabilirsiniz.

  LGS Puanınızı Hesaplamak için tıklayınız.

  Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP), LGS Puanını Etkiler mi?

  Ortaöğretim başarı puanı (OBP), LGS puanını etkiler mi sorusunu sizin için cevapladık. Yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.