Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP), LGS Puanını Etkiler mi?

  02.09.2023
  A+
  A-
  Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP), LGS Puanını Etkiler mi?

  Ortaöğretim başarı puanı (OBP), LGS puanını direkt olarak etkilemese de, 2023 LGS kılavuzunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan bilgilere göre, merkezi ve yerel yerleştirmelerde gireceğiniz okulu dolaylı bir şekilde etkileyebilir. Daha detaylı örneklerle bu konuyu size açıklayalım;

  obp

  obp

  MERKEZİ YERLEŞTİRMEDE LGS PUANI ÖNEMLİ

  Merkezi yerleştirmede, öğrenciler lise tercihlerini yaparken LGS puanını göz önünde bulundurarak tercih yapmaktadır. Yani Merkezi yerleştirmede LGS puanına bakılmaktadır ve okul başarı puanının merkezi yerleştirmede doğrudan bir etkisi yoktur.

  Ancak, merkezi sınav puanı aynı olan iki öğrenci aynı liseye başvurduğunda, okul başarı puanı (OBP) karar vermede belirleyicidir. Yani, sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıf yılsonu başarı puanı üstünlüğüne, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşın küçük olup olmadığına bakılarak yerleştirme yapılır.

  YEREL YERLEŞTİRMEDE OBP‘YE BAKILIYOR

  Yerel yerleştirmede bu durum farklıdır. Yerel yerleştirmeler ile lise tercihi yapacak öğrencilerin ikamet adreslerine ve okul başarı puanına bakarak yerleştirme yapılır. Eğer bir eşitlik durumu ortaya çıkarsa, ortaöğretim başarı puanı üstünlüğü göz önüne alınır.

  Özetle, ortaöğretim başarı puanına sahip olan öğrencilerin yerleştirme süreçlerinde öncelikli olduğunu söyleyebiliriz.

  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.