LGS Konuları Hangi Sınıfları Kapsıyor? Sadece 8. Sınıftan mı Sorulacak?

  19.08.2023
  A+
  A-
  LGS Konuları Hangi Sınıfları Kapsıyor? Sadece 8. Sınıftan mı Sorulacak?

  LGS konuları, Liselere Geçiş Sistemi yani LGS sınavı hakkında en çok merak edilen sorulardan birisi. Öğrenciler sınavda çıkacak soruların hangi sınıftan sorulacağını merak ediyor. Sadece 8.sınıf konularından mı sorumlu olacak yoksa 6., 7. ve 8. sınıfları da kapsıyor mu? İşte merak edilen o sorunun cevabı yazımızda..

  LGS NEDİR?

  Liselere Geçiş Sistemi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen merkezi bir sınavdır. Bu sınav, liselere devam etmek isteyen ortaokul öğrencilerinin katıldığı ve sınav sonucuna göre liselere yerleştirildiği bir süreçtir.

  Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı, 2017-2018 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanan bir sistemdir. Bu sistem, Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Özel Program ve Proje Uygulayan Liseler gibi sınavla öğrenci alan liselerin öğrenci seçim süreçlerini kapsar.

  LGS’de KAÇ SORU SORULUYOR?

  LGS sınavında toplamda 90 soru yer alır. Bu soruların 50 tanesi sözel alanda, 40 tanesi ise sayısal alanda yer alır.

  Sözel Test

  Sözel test 20 Türkçe, 10 İnkılap, 10 Din Kültürü ve 10 İngilizce sorusundan oluşmaktadır. Sözel testi tamamlamak için adaylara 75 dakika süre verilir. Sözel test, Cumartesi günü saat 09:30’da başlar ve 10:45’te sona erer.

  Sayısal Test

  Sayısal test 20 matematik ve 20 fen bilimleri sorusundan oluşmaktadır. Adaylar sayısal testi tamamlamak için 80 dakika süre kullanabilirler. Sayısal test de Sözel testle aynı gün, yani Cumartesi günü saat 11:30’da başlar ve 12:30’da sona erer.

  LGS KONULARI NELERDİR?

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamalarına göre, LGS sınavındaki sorular 8. sınıf öğretim programının konularından seçilmektedir.

  Öğrenciler MEB müfredatına göre ders kitaplarında bulunan konulardan sorumlu olacak. Sınavda ise Matematik, Türkçe, Fen Bilimler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İngilizce, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri bizleri bekliyor.

  Aşağıda ki linklere tıklayarak 2023 LGS konuları ve soru dağılımlarına ulaşabilirsiniz:

  2023 LGS Türkçe Konuları
  2023 LGS Matematik Konuları
  2023 LGS Fen Bilimleri Konuları
  2023 LGS T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konuları
  2023 LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Konuları
  2023 LGS İngilizce Konuları

  LGS SINAVI KAÇ DAKİKA?

  LGS ilk oturumu sözel alanından olup 50 soru vardır Bu 50 soru için öğrencilere 75 dakika veriliyor. İkinci oturum ise sayısal alandan olup 40 soru sorulacak ve bu 40 soru için öğrencilere 80 dakika verilecektir. Toplam 155 dakika sürmektedir.

  ETİKETLER:
  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.