Üniversitede Bizi Ne Bekliyor?

  22.05.2022
  A+
  A-
  Üniversitede Bizi Ne Bekliyor?

  Zorlu bir sınav sürecinin ardından, yaşadığın iyi kötü tüm zorlukların ve emeklerinin meyvesini alabileceğin yerdesin ya da çok az kaldı! Belki istediğin bir bölüme girdin, belki de puanının tuttuğu diğer tercihlerinden birine yerleştin. Ne olursa olsun, artık önünde seni bekleyen bambaşka bir hayat var. Yeni bir okul, yeni bir şehir, yeni arkadaşlar ve yeni bir ortam… Kendini daha önce hiç hissetmediğin kadar özgür ve hiç hissetmediğin kadar büyümüş olarak görebilirsin. Bu yeni hayatın ile ilgili yeni hayallerin, yeni umutların ve pek çok beklentin var. Artık kendi hayallerini gerçekleştirme ve bu yepyeni ortamda kendini daha iyi tanıma zamanının geldiğini düşünüyorsun. Peki, birçok öğrencin gelecekteki hayatını şekillendirecek en önemli dönüm noktalarından biri olan üniversite hayatı nasıl daha verimli değerlendirilir? İşte üniversitede bizi neler bekliyor gelin hep birlikte öğrenelim..

   

  Üniversite, sadece meslek sahibi olmanın yeri değil, aynı zamanda hayata dair pek çok şeyi tecrübe edebileceğin de bir ortamdır. Bu nedenle üniversiteye başlamadan önce şu altın tavsiyeleri değerlendirmen, bu süreci daha verimli bir şekilde geçirmeni kolaylaştıracaktır.

  Derin bir nefes alın!

  Öncelikle derin bir nefes alın! Uzun bir maratonun ardından hayallerindesin. Seneler boyunca ilmek ilmek işlediğiniz adımları yürüme vaktiniz geldi. Bulunduğunuz kampüsü keşfedin, yeni arkadaşlar edinin. Unutmayın ki kariyeriniz için önemli bir adım atıyorken aynı zamanda anılarınıza yenilerini ekleyeceğiniz bir yerdesiniz. Yeni insanlar tanımaktan korkmayın. Eğer çok istediğin bir bölüme değil de son tercihlerinden birine yerleştiysen, bu durumun negatif psikolojisinden hemen kurtulun. Yaşadığın şok ve üzüntüyü bir kenara bırakıp ve yeni hayatının size sunacağı güzellikleri hayal edin.

  Burs Başvurularını Takip Edin!

   

  Tercih dönemi sonrasında, üniversite hayatınızın henüz başındayken araştırmanız gereken konulardan biri burs programları ve tarihleri. Üniversite bursları öğrencinin akademik başarısını ve hayallerini destekler. Üniversite sınavı sonrasında çeşitli burs programlarına başvurabilirsiniz.

  Üniversite burs başvuruları farklı gruplara ayrılır. Hem vakıf hem devlet üniversiteleri aday öğrencilere birbirinden farklı burs imkanları sunar. Üniversite sınavı sonrasında bu burs programlarına başvurabilirsiniz. Tarihleri kurumlar tarafından açıklanır. Hem devletin hem özel kurumların sitelerini takip ederek açıklanacak tarihlerden haberdar olabilirsiniz.

  Hobilerinizi Geliştirin, Yeni Hobiler Edinin!

   

  Kendinizi keşfetmekten vazgeçmeyin! Yeni hobiler edinin, ilgi alanlarınızın üzerine yoğunlaşın. Bunu okulda bulunan kulüpler aracılığıyla yapabileceğiniz gibi edineceğiniz çevreyle de elde edebilirsiniz. Ama artık iş alımlarında dahi kişisel gelişim ve yeteneklerinize önem verildiğini unutmayın.

  Dilinizi Geliştirin!

   

  Günümüzde dil bilmek bir tercih değil zorunluluk olmaya başladı. Üniversiteden sonra iyi bir iş ve iyi bir kariyer planlıyorsan, yabancı dilin ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsundur. Eğer İngilizce bilmiyorsan, üniversite yaşantına devam ederken İngilizce ve belki de diğer dilleri öğrenmeyi planlarının arasına mutlaka almalısın.

  Not Ortalamanı Yüksek Tutmayı Hedefle

  Eğer akademik kariyer yapmayı düşünüyorsan, ilk yıldan itibaren not ortalamanı yüksek tutmayı hedeflemelisin. “Son birkaç yılda hallederim.” gibi hatalı bir fikre kapılma. Çünkü son yıllarda bunu başaramazsan, akademik kariyer hayalin başlamadan bitmiş olabilir.

  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.