2021 LGS Soruları ve Cevapları Açıklandı mı? Sonuçlar Hangi Tarihte Açıklanıyor?

  06.06.2021
  A+
  A-
  2021 LGS Soruları ve Cevapları Açıklandı mı? Sonuçlar Hangi Tarihte Açıklanıyor?

  Liselere Geçiş Sistemi kapsamında 2021 LGS sınavı bugün tamamlandı. Bir milyonu aşkın öğrenci, ilk oturumda Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve İngilizce LGS sözel soruları cevapladı. Öğrenciler, ikinci oturumda ise LGS sayısal soruları olan Matematik ve Fen Bilimleri soruları karşısında ter döktü.

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından gerçekleştirilen 2021 LGS sınavı bugün tamamlandı. Öğrenciler, 09.30’da başlayan oturumda, LGS sözel soruları kapsamında Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Yabancı Dil sorularına yanıt verdi. 11.30’daki ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimleri LGS sayısal soruları öğrencilere yöneltildi. Sınav maratonu tamamlanırken LGS soruları ve cevap anahtarı için heyecanlı bekleyiş başladı.

  LGS Sonuçları Açıklandı Mı?

  LGS sonuçları sınav sonrasında öğrenciler, veliler ve eğitimcilerin gündemindeki husus olmaya başladı. LGS sonuçları için sınav sonrasında harekete geçecek olan Milli Eğitim Bakanlığı, kitapçık türlerine göre pazartesi günü itibariyle sonuç okuma işlemini gerçekleştirecek. 30 Haziran tarihinde açıklanması planlanan LGS sonuçları için değerlendirme daha öncesinde tamamlanırsa, sonuç açıklama tarihi öne çekilebilecek. Peki, 2021 LGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

  2021 LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

  LGS sonuçları, 30 Haziran 2021 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilan edilecek. Öğrenciler sonuçları online ortamda TC Kimlik Numaralarını girerek öğrenebilecek.

  İsteyen Öğrencilere Kitapçık Verilecek

  Talep edilmesi durumunda, sınav oturumları tamamlandıktan sonra soru kitapçıkları veli ya da öğrenciye verilebilecek. Talep edilmeyen soru kitapçıkları millî eğitim müdürlükleri tarafından okullarda kullanılmak üzere toplanacak.

  Sınav Sonuçları Nasıl Hesaplanacak?

  Merkezî Sınava katılacak olan öğrencilerin puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre tek puan türünde hesaplanacaktır.

  a. Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

  b. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.

  c. Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.

  ç. Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır.

  d. Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

  e. Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2’de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

  f. Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.

  g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

  ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye dâhil edilecektir.

  h. Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 69’uncu maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7’nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen “Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.” hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.

  ı. Oturumlardan herhangi birine katılmayan ya da herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrenciler için MSP hesaplanmaz.

  Katsayılar Nasıl Hesaplanacak?

  Ağırlıklı Standart Puan Hesaplanırken Kullanılacak Ağırlık Katsayıları şu şekilde olacak;

  Alt Testler Ağırlık Katsayıları
  Türkçe 4
  Matematik 4
  Fen Bilimleri 4
  T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1
  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1
  Yabancı Dil 1

  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.