2022-YKS Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

  20.09.2022
  A+
  A-
  2022-YKS Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

  ÖSYM ek yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Baraj puanı uygulamasının kaldırılmasıyla üniversite kontenjanlarının yüzde 99’unun dolduğu bildirildi.

  2022 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı ek yerleştirme sonuçları açıklandı.

  Adaylar, ek yerleştirme sonuçlarını TC kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek.

  Yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

  KAYIT İŞLEMLERİ PAZAR BAŞLIYOR

  YKS ek yerleştirme sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 26-30 Eylül’de, elektronik kayıtlar ise 25-28 Eylül’de yapılabilecek.

  Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye süresi içinde başvurmaları gerekiyor.

  Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan tarihe ve ilgili belgelere göre işlem yapacak.

  “YÜZDE 99’U DOLDU”

  Öte yandan, Yükseköğretim Kurulu (YÖK), YKS ek yerleştirme sonuçlarına ilişkin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “2022 YKS’de kaldırılan baraj puanı uygulaması sonrası yükseköğretim kurumları kontenjanlarının yüzde 99’u dolmuştur. Hem ilk yerleştirmeler hem de ek yerleştirmelerde yükseköğretime erişim açısından önemli bir başarı elde edilmiştir. Ek yerleştirmeyle birlikte yükseköğretim kurumlarındaki boş kontenjan sayısı 96 bin 15’ten, 19 bin 358’e düşmüştür. Yerleşen adaylarımızın tamamını içtenlikle tebrik ediyor, muvaffakiyetler diliyoruz.”

  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.