2023 YKS Sınav Giriş Yerleri Açıklandı: YKS Giriş Belgesi Nereden Alınır?

  31.05.2023
  A+
  A-
  2023 YKS Sınav Giriş Yerleri Açıklandı: YKS Giriş Belgesi Nereden Alınır?

  Güzel bir üniversitede okuma hayaliyle Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanan öğrenciler için sınav giriş yerleri, sınava 20 günden az bir süre kala erişime açıldı. ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden YKS sınav yerlerini görüntülemek mümkün. Peki, 2023 YKS sınav giriş yerlerini nasıl sorgulanır? İşte detaylar..

  2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) giriş belgesi, üniversite sınavlarına sayılı gün kala erişime açıldı. Yıl boyunca YKS için hazırlanan öğrenciler, sınava az bir zaman kala giriş yerlerini ÖSYM AİS ekranı üzerinden sorgulayabilecek. İşte 2023 YKS sınav giriş belgesi sorgulama ekranı ve detayları.

  2023 YKS SINAV GİRİŞ YERLERİ NASIL SORGULANIR?

  ÖSYM, 2023 YKS için sınav giriş yerlerini açıkladı. Resmi web sitesinde yapılan açıklamada,

  “17 Haziran 2023 tarihinde uygulanacak olan 2023-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 18 Haziran 2023 tarihinde uygulanacak olan 2023-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile 2023-YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) adaylarının sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır.

  Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden 31 Mayıs 2023 tarihinde saat 15.00’ten itibaren T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle edinebilecektir.” ifadelerine yer verdi.

  YKS SINAV GİRİŞ YERLERİ SORGULAMA

  DEPREMZEDE ADAYLARA ULAŞIM VE BARINMA DESTEĞİ

  ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre, deprem bölgesinde ikamet etmeyen adaylara ulaşım ve barınma desteği sağlanacak. Deprem bölgesinde bina kapasitesinin üzerinde aday sınava başvurduğu için sınırlı sayıda aday, başka illerde veya ilçelerde sınav merkezlerine atandı.

  Depremzedelerin destek alabilmeleri için başvuruların 1-12 Haziran tarihleri arasında Valilik ve Kaymakamlıklara şahsen yapılması gerekmektedir.

   

  2023 YKS SINAV GİRİŞ BELGELERİYLE İLGİLİ UYARILAR

  Adaylar, sınava giriş belgesinde belirtilen salonda sınav dışında başka bir yerde sınava giremezler.

  Sınava giriş belgesinde belirtilen salonda olmayan bir yerde sınava giren adayların sınavı geçersiz sayılır.

  Adaylar, sınava girecekleri binanın adres bilgisini önceden teyit etmek için önceden ziyaret edebilirler, bu da sınav günü kolaylık sağlar.

  Sınava giriş belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

  Adaylar, sınavın ilgili oturumuna ait sınava giriş belgesinin renkli veya siyah-beyaz bir kopyasını sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır.

  Sınavın ilgili oturumuna ait sınava giriş belgesini yanlarında bulundurmayan adaylar, sınav binasına alınmayacaktır.

  2023 YKS NE ZAMAN? YKS SINAV TAKVİMİ

  ÖSYM tarafından yayımlanan 2023 YKS sınav takvimiyle birlikte, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oturumları için tarihler belli oldu.

  2023 YKS, 17-18 Haziran 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

  • 17 Haziran 2023 tarihinde Temel Yeterlilik Testi (TYT) oturumu yapılacaktır.
  • 18 Haziran 2023 tarihinde sabah oturumunda Alan Yeterlilik Testleri (AYT), öğleden sonra oturumunda ise Yabancı Dil Testi (YDT) uygulanacaktır.

  ETİKETLER:
  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.