Bursluluk Sınavı (İOKBS) Nedir?

  Bursluluk Sınavı (İOKBS) Nedir?

  Bursluluk sınavı, resmi olarak “İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS)” olarak bilinir ve Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yürütülür. Bu sınav, başarılı ancak maddi olanakları sınırlı olan öğrencilere devlet tarafından burs sağlamak amacıyla düzenlenir. Sınav, ilkokuldan lise düzeyine kadar olan öğrencileri kapsayabilir.

  Bursluluk Sınavı Nedir?

  Bursluluk sınavı, MEB tarafından yürütülen ve ekonomik imkânları sınırlı olmasına rağmen akademik açıdan başarılı öğrencilere maddi destek sağlamak amacıyla düzenlenen bir sınavdır. Resmi adı “İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı” (İOKBS) olan bu test, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilere yöneliktir.

  Sınavda başarı gösteren öğrencilere, öğrenim hayatları boyunca her ay belli bir miktarda burs ödemesi yapılır. Burs miktarı ve ödeme süresi MEB tarafından belirlenir ve her öğretim yılı için güncellenebilir.

  Bursluluk Sınavına Kimler Başvurabilir? Başvuru Şartları Nelerdir?

  Yayımlanan kılavuza göre burstan yararlanmak isteyen öğrencilerin aşağıdaki şartları sağlıyor olması gerekmektedir;

  a. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  b. Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarını taşımak,
  c. Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarında öğrenci olmak,
  ç. İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı/cezası almamış olmak,
  d. Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu’nda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak. Ailenin 2022 senesi yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2023 Mali Yılı için tespit edilen 46.000,00 (kırkaltıbin) TL’yi geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2022 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır.

  Bursluluk Sınavında Kaç Soru Var? Sınav Süresi Ne Kadar?

  Bursluluk sınavında, tüm sınıf seviyelerine dörder seçenekli 100 soru sorulacak ve sınav süresi 120 dakika olacaktır.

  Bursluluk Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’na (İOKBS) başvuru süreci, öğrencilerin ve velilerin dikkatli bir şekilde takip etmeleri gereken adımları içermektedir. Başvuru işlemleri için aşağıdaki yönergeleri izleyiniz:

  1. Başvuru İşlemleri: http://www.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet siteleri üzerinden başvuru yapılabilir.
  2. Bilgi Kontrolü: Başvuru esnasında öğrenci hakkında elektronik ortamda yer alan bilgiler (adı/soyadı, ana adı, baba adı, cinsiyeti, doğum yeri, doğum tarihi, özel eğitim ihtiyacı/yetersizlik durumu, alanı/dalı, sınıfı gibi) veli tarafından kontrol edilmelidir. Hatalı bilgiler varsa düzeltme işlemleri başvuru onaylamasından önce yapılmalıdır.
  3. Bilgilerin Doğruluğu ve Onaylama: Onaylama işlemi tamamlandıktan sonra yapılan değişiklikler başvuru bilgilerinde güncelleme yapmayacağı için, bilgilerin doğru olup olmadığını veli ve okul yöneticileri dikkatle incelemelidir. Onaylamadan sonraki değişiklik talepleri geçersiz sayılacaktır.
  4. Okul Müdürlüğü Onayı: Sınav başvurusu, okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda yapılır. Onaylanan başvuru, veli tarafından imzalanan belgeyle teyit edilir ve bu belge sınav bitimine kadar muhafaza edilir.
  5. Başvuru Şartlarının Sağlanması: Eğer öğrenci velisi, çocuğunun başvuru şartlarını karşıladığına inanıyorsa, başvuru için gerekli belgelerle birlikte (EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösteren Beyanname ve ekleri gibi) öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne müracaat eder. Belgelerin teslim edilmesi ve başvurunun onaylanması işlemi okul müdürlüğü tarafından gerçekleştirilir.

  Burs Miktarı Ne Kadar?

  En yüksek puanı alan öğrenciler İOKBS bursu kapsamında ayda 1 kez yatırılmak suretiyle her ay burs alır. Bursluluk ücretleri her yıl memur maaşlarına endeksli olarak artış göstermektedir. Enflasyon rakamlarından sonra bu miktarın değişmesi söz konusudur. Yılda iki kez İOKBS ücretinde iyileştirme yapılır. Bursluluğa hak kazanan son sınıf öğrencileri, bir sonraki dönemde bursun devam etmesi için okul müdürlüklerine başvuru yapabilirler.

  Yıllara göre burs ücretleri ise şu şekildedir:

  • 2018 yılında aylık burs ücreti 234,70 TL
  • 2019 yılında aylık burs ücreti 260,40 TL
  • 2020 yılında aylık burs ücreti 290,66 TL
  • 2020 yılında aylık burs ücreti 310,00 TL
  • 2021 yılında (Ocak-Haziran arası) aylık burs ücreti 329,91 TL
  • 2021 yılında (Temmuz-Aralık arası) aylık burs ücreti 358,10 TL
  • 2022 yılında (Ocak-Haziran arası) aylık burs ücreti 468,54 TL
  • 2022 yılında (Temmuz-Aralık arası) aylık burs ücreti 663,87 TL
  • 2023 yılında aylık burs ücreti 863,00 TL

  Burs Kaç Yıl Verilir? Ne Zaman Kesilir?

  İOKBS burs paraları yıl içerisinde artık bütün ayların ortasında yatırılmaktadır. Bazen bursların yatması 15 gün gecikebilmektedir. Milli Eğitim Bakanlı tarafından yapılan İOK Bursluluk Sınavına giren öğrencilerin, puanları en yüksekten en düşük puanlara kadar sıralanır. Daha sonra kimler burs alacaksa bunlar açıklanır.

  Bursluluk ücreti bir eğitim öğretim döneminde 12 ay boyunca öğrenci hesaplarına yatırılmaktadır. Burs ödemeleri her ayın 25’ine kadar aktarılır.

  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.