2024 Bursluluk Sınavı Sonuçları Açıklandı

  17.05.2024
  A+
  A-
  2024 Bursluluk Sınavı Sonuçları Açıklandı

  Bursluluk sınavı sonuçlarını merakla bekleyen öğrenciler için bekleyiş son buldu. MEB tarafından 21 Nisan 2024 Pazar günü 3 bin 816 okul ve 58 bin 410 salonda gerçekleştirilen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’nın sonuçları açıklandı.

  Sınava katılan 4 bin 519 öğrencinin tamamına burs imkânı sağlandı. Sınav sonucuna göre 70 bin öğrenci başarılı olarak burs almaya hak kazandı.

  2024 Bursluluk Sınavı Sonuçları Açıklandı

  Kontenjan dağılımında yer alan (a) ve (c) bentlerindeki kontenjanların dolmaması hâlinde kalan kontenjan diğer öğrencilere ayrılan %80’lik kontenjana ilave edilir.

  (b) bendinde belirtilen %5’lik kontenjanın dolmaması hâlinde ise kalan kontenjan, öğretmen dışındaki Bakanlık merkez, taşra ve yurt dışı kadrolarında çalışan diğer eğitim personelinin çocukları için kullanılır, dolmaması hâlinde ise kalan kontenjan %80’lik kontenjana ilave edilir.

  Burs Ödemeleri Ne Zaman Başlayacak?

  Öğrenci bursları, Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği’nin hükümlerine göre, bursluluk sınavını kazanarak okula kayıt yaptıran öğrenciler için, kayıt tarihini takip eden Ekim ayının başından itibaren ödenmeye başlanır.

  Bursluluk sınavını kazanan fakat parasız yatılılık programına kabul edilen öğrenciler, 2684 sayılı İlköğretim ve Ortaöğretimde Parasız Yatılı veya Burslu Öğrenci Okutma ve Bunlara Yapılacak Sosyal Yardımlara İlişkin Kanun’un 7. maddesinde yer alan “Parasız yatılı öğrencilere ayrıca burs verilmez.” hükmü gereği bursluluk hakkından faydalanamazlar.

  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.