Depremzede Öğrencilere Ek Yüzde 25 Kontenjan Açıldı

10.05.2023
A+
A-
Depremzede Öğrencilere Ek Yüzde 25 Kontenjan Açıldı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), depremzedeler için ek kontenjanlar açıkladı ve bu kontenjanların kimler tarafından kullanılabileceği ile hangi üniversitelerde geçerli olduğunu duyurdu.

Depremzede olan adaylar, kendi illerindeki devlet üniversitelerinde merkezi yerleştirme ile öğrenci alan programların genel kontenjanı dışında ilave yüzde 25 kontenjan ayrılarak tercih yapabilecekler. Ayrıca, depremzede öğrencilere vakıf üniversitelerinde her bir programda 1’er kontenjan verilecektir.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Bu kontenjanlardan yararlanmak isteyen adayların yükseköğretim programına kayıtlı olmaması, mezun veya öğrencilik ilişkisinin kesilmemiş olması gerekmektedir.

KARAR KAPSAMINDAKİ ÜNİVERSİTELER HANGİLERİ?

Deprem bölgesindeki Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji, Adıyaman, Çukurova, Dicle, Fırat, Gaziantep, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji, Harran, Hatay Mustafa Kemal, İnönü, İskenderun Teknik, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kahramanmaraş İstiklal, Kilis 7 Aralık, Malatya Turgut Özal, Osmaniye Korkut Ata üniversiteleri karar kapsamında bulunuyor.

AYRILAN İLAVE KONTENJAN KAPSAMINDA TERCİH

Depremzede adaylar, genel kontenjanlarla birlikte kendilerine ayrılan ilave kontenjan kapsamındaki programlardan tercih yapabileceklerdir ve vakıf üniversitelerindeki her bir programa 1’er kontenjan ayrılacaktır. Ancak, çift diploma programları hariç, 2547 sayılı Kanun’da öngörülen yüzde 15 burslu öğrenci okutulması yükümlülüğü kapsamı dışında olmak şartıyla.

Depremzedeler, tercih sayısına bağlı olarak ve önceliklerine göre ilave kontenjan kapsamındaki programlardan tercih yapabileceklerdir. Ayrıca, bu kontenjanların dışında, üniversitelerin tercihi de alınarak, kayıt yapılan kontenjan kadar ek yerleştirme sırasında söz konusu programa indirimli veya ücretli kontenjan eklenecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.