Ortak Yazılı Sınavlar 6. Sınıf 1. Dönem Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Konu Soru Dağılım Tablosu

Ortak Yazılı Sınavlar 6. Sınıf 1. Dönem Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Konu Soru Dağılım Tablosu

2023-2024 eğitim öğretim yılı Ortak Yazılı Sınavlar 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Konu Soru Dağılım Tablosu yayımlandı.

Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği’nde yayımlanan karara göre ülke, il, ilçe ve okul genelinde yapılacak ortak yazılı sınavlar, sınıf veya alan zümreleri ve ölçme değerlendirme merkezi müdürlüklerince hazırlanacak konu soru dağılım tabloları çerçevesinde uygulanacak.

Aşağıda il/ilçe ve okul genelinde yapılacak ortak yazılı sınavlara yönelik senaryo ve konu soru dağılım tablosunu görebilirsiniz.

Ortak Yazılı Sınavlar 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Konu Soru Dağılım Tablosu

1. Sınav 2. Sınav
Öğrenme Alanı Öğrenme Alanı Kazanımlar İl/İlçe Genelinde Yapılacak Ortak Sınav Okul Genelinde Yapılacak Ortak Sınav (1. Senaryo) Okul Genelinde Yapılacak Ortak Sınav (2. Senaryo) İl/İlçe Genelinde Yapılacak Ortak Sınav Okul Genelinde Yapılacak Ortak Sınav (1. Senaryo) Okul Genelinde Yapılacak Ortak Sınav (2. Senaryo)
Peygamber ve İlahi Kitap İnancı
1. Allah’ın Elçileri: Peygamberler Peygamber ve peygamberlik kavramlarını tanımlar 2 1 1 0 0 0
2.Peygamberlerin Özellikleri ve Görevleri Peygamberlerin özelliklerini ve görevlerini açıklar 5 2 2 2 1 1
3.Peygamberler İnsanlar İçin En Güzel Örnektir Peygamberlerde insanlar için güzel örnekler olduğunu fark eder 2 1 1 2 0 0
4. Vahiy ve Vahyin Gönderiliş Amacı Vahyin gönderiliş amacını araştırır 4 1 2 2 0 0
5. İlahi Kitaplar İlahi kitapları ve gönderildiği peygamberleri eşleştirir. 5 1 1 1 1 1
6. Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Âdem (a.s.) Hz. Âdem’in (a.s.) hayatını ana hatlarıyla özetler 2 1 1 0 0 0
Namaz
1. Namaz İbadeti ve Önemi İslam’da namaz ibadetinin önemini, ayet ve hadislerden örneklerle açıklar. 3 1 1
2. Namaz Çeşitleri Namazları, çeşitlerine göre sınıflandırır. 5 2 2
3. Namazın Kılınışı Namazın kılınışına örnekler verir. 5 2 3

• İl/İlçe genelinde yapılacak ortak sınavlarda çoktan seçmeli sorular üzerinden, 20 soru göz önünde bulundurularak planlama yapılmıştır.

• Okul genelinde yapılacak sınavlarda açık uçlu sorular sorulacağı göz önünde bulundurularak örnek senaryolar tabloda gösterilmiştir.

ORTAK YAZILI SINAVLAR NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin ilerlemesini izlemek, müfredatın tutarlı bir şekilde işlenmesini sağlamak ve uygulama konsantrasyonu oluşturmak amacıyla bu yıl ilk defa ortaokul 6. sınıf düzeyinde “Türkçe” ve “matematik” dersleri ile lise 9. sınıf düzeyinde “Türk dili ve edebiyatı” ve “matematik” derslerinin ikinci yazılı sınavlarını “ülke genelinde ortak sınav” olarak planlama kararı aldı.

DİĞER SINIFLAR İÇİN ORTAK SINAV SEÇENEĞİ VAR MI?

Bu yıl, ortaokul 6. sınıf ve lise 9. sınıflar dışındaki diğer sınıf seviyelerinde ülke genelinde ortak sınav uygulaması bulunmayacak.

7., 8., 10., 11. ve 12. sınıflar için  il veya ilçe düzeyinde sınavlar gerçekleştirilecektir.

SINAVLARIN TARİHLERİ NE ZAMAN?

Ülke genelindeki ilk sınav, 6. sınıf öğrencileri için 26 Aralık 2023 tarihinde, 9. sınıf öğrencileri için ise 27 Aralık 2023 tarihinde düzenlenecektir.

ÖRNEK SORU KİTAPÇIKLARI YAYIMLANDI

Bakanlık bu kez, okullarda öğretmenler tarafından uygulanacak ortak yazılı sınav ve birden fazla şubede okutulmadığı için ortak yapılamayacak sınavlara yönelik daha önce yayımlanan konu soru dağılım tablolarına uygun örnek soru kitapçıkları ve açıklamaları yayımladı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.