2022 DGS Tercihleri Başladı: Son Gün Ne Zaman?

  24.08.2022
  A+
  A-
  2022 DGS Tercihleri Başladı: Son Gün Ne Zaman?

  DGS tercih dönemi için heyecan dorukta. 2 yıllık bölümlerini 4 yıla tamamlamak ya da açıköğretimden örgüne geçmek isteyen adayların girdiği Dikey Geçiş Sınavı sonrası 11 Ağustos tarihinde sınav sonuçları paylaşılmıştı. Sırada DGS tercihleri var. Sonuçların ardından gündemdeki yerini koruyan DGS tercihleri ne zaman başlıyor ve bitiyor soruları yanıt arıyor. İşte, ÖSYM 2022 DGS tercih kılavuzu ile taban puanları ve dikey geçiş bölümleri..

  DGS tercihleri 2022 yılı için bekleniyor. Sonuçların ardından adayların puanlarıyla birlikte hazırladığı tercih listesi için DGS tercih robotu çalışıyor. Dikey Geçiş Sınavı ardından önlisans bölümü okuyan öğrenciler lisans bölümleri ve taban puanları araştırmalarına başladı. DGS tercih kılavuzu ile belli olacak süreçte tercih döneminin başlaması bekleniyor. Peki, DGS tercih ne zaman, hangi tarihte? İşte dikey geçiş bölümleri hakkında detaylar..

  SON DAKİKA: DGS TERCİHLERİ BAŞLADI!

  DGS tercih tarihleri duyuruldu.

  2022 Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2022-DGS) tercih işlemleri, 24 Ağustos – 01 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılacaktır.

  DGS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

  DİKEY GEÇİŞ TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

  Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.

  DİKEY GEÇİŞ EK YERLEŞTİRME

  DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır. Adaylar, 2022-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM’nin internet sitesinden öğreneceklerdir.

  2022-DGS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2022-DGS’ye girmiş ve 2022-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir.Tercihler aday tarafından, bireysel olarak internet aracılığıyla, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri kullanılarak elektronik ortamda yapılacaktır. Posta ile Merkezimize gönderilen veya elden verilen tercihler işleme alınmayacaktır.

  Ek Yerleştirme sonuçları, ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

  Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (30,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların yapmış oldukları tercihleri geçersiz sayılacak ve yerleştirme işlemine dahil edilmeyecektir. Yatırılan yerleştirme ücretleri her ne sebeple olursa olsun iade edilmeyecek ve devredilmeyecektir.

  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.