2022 YKS Ne Zaman Açıklanır?

15.07.2022
A+
A-
2022 YKS Ne Zaman Açıklanır?

YKS sonuçları her an açıklanabilir! 2022 YKS oturumlarına katılan öğrenciler, ÖSYM’den gelecek müjdeli habere kilitlendi. Bayram tatilinin sona ermesinin ardından milyonlarca öğrenci YKS sonuçlarına kilitlendi. Daha önce bazı sınavların erken açıklanmasının ardından YKS’nin de erken açıklanıp açıklanmayacağı merak ediliyor. Peki, YKS sonuçları erken açıklanır mı? 2022 YKS TYT AYT sınav sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak? İşte son gelişmeler…

Üniversite hayali ile uzun süredir sınava hazırlanan öğrenciler 18-19 Haziran’da YKS oturumlarına katıldı. Sınavda ter döken öğrenciler, şimdi de sonuçların açıklanacağı tarihi iple çekiyor. Bu kapsamda en çok araştırılanlar arasında ise ” YKS sonuçları erken açıklanır mı?” sorusu yer aldı. Peki, YKS sonuçları erken açıklanır mı? 2022 YKS TYT AYT sınav sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak? İşte haberin detayları…

YKS SONUÇLARI ERKEN AÇIKLANIR MI?

Hemen şunu belirtelim ki, ÖSYM tarafından daha önce bazı sınavların sonuçları belirtilen tarihten önce erişime açılmıştı. Durum böyle olunca YKS sonuçlarında da erken açıklanma beklentisi oluştu. Sonuçların erken açıklanma ihtimali bulunurken, henüz resmi bir açıklama bulunmadığı için takvimde belirtilen tarihi beklemekte fayda var. ÖSYM takvimine göre, 2022 YKS sonuçları 20 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak.

Öğrenciler sınav sonuçlarını, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresi üzerinden öğrenebilecekler.

YKS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

* Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

* Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.

* Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

* Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı tarafından cevabının değişmesi gerektiği tespit edilen sorular olması durumunda, bu doğrultuda güncellenen cevap anahtarı esas alınmak suretiyle puanlama yapılacaktır.

* TYT’de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1C’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (A-TYT) hesaplanacaktır. A-TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için A-TYT puanı hesaplanacaktır.

* A-TYT puanı kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek TYT puanı oluşturulacaktır.

* AYT ve YDT’de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1E’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (A- SAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL) hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir (Tablo 1D). Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanacaktır. TYT puanı olmayan, TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT ve/veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA, DİL puanları hesaplanmayacaktır.

* A-SAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL puanlarının her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek SAY, SÖZ, EA, DİL puanları oluşturulacaktır.

* Ortaöğretim kurumlarında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alan öğrenciler (İmam Hatip Okulları öğrencileri/mezunları hariç), TYT Sosyal Bilimler Testinde yer alan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularından muaf tutulacaktır. Bu öğrenciler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları yerine Felsefe alanından 5 soru cevaplandıracaklardır. Bu doğrultuda; TYT Sosyal Bilimler Testinde toplam 25 soru bulunacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.