LGS Tercihleri Başladı: Son Tarih Ne Zaman?

04.07.2022
A+
A-
LGS Tercihleri Başladı: Son Tarih Ne Zaman?

LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından MEB tarafından açıklanan tercih kılavuzu ve liselerin taban – tavan puanları gündemde yerini aldı. Lise tercihi yapacak binlerce genç, LGS tercihlerinin ne zaman başlayacağını ve ne zaman biteceğini; lise tercihlerini nereden ve nasıl yapacağını araştırmaya başladı. Peki, LGS 2022 tercihleri ne zaman yapılacak, LGS’ye girmeyen adaylar hangi liseye kayıt yaptırabilecek, adaylar tercih listelerine kaç tane lise yazabilecek? Adrese dayalı yerleştirme nedir? İşte LGS 2022 hakkında merak edilenler…

LGS tercih işlemleri sürüyor. Milyonlarca öğrenci lise taban ve tavan puanlarını ve yüzdelik dilimleri kontrol ederek tercih işlemlerini yapmaya devam ediyor.  “LGS tercihleri nasıl ve nereden yapılıyor?” sorusunun yanıtına dair araştırmalar hız kazandı. İşte E-okul sistemi üzerinden MEB ile LGS tercihleri hakkında merak edilen soruların yanıtı..

LGS TERCİH İŞLEMLERİ 20 TEMMUZ’A KADAR DEVAM EDİYOR!

Bakanlık tarafından açıklanan tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre öğrenciler, “merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar”, “yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar” ve “pansiyonlu okullar” olmak üzere üç grupta tercih yapacak.

LGS TERCİH İŞLEMLERİ NE ZAMAN BİTECEK?

Tercihler 20 Temmuz saat 17.00’ye kadar sürecek ve sonuçları 25 Temmuz’da “http://www.meb.gov.tr” adresinden ilan edilecek.

Öğrenciler, merkezi sınavla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercihte bulunabilecek.

LGS TERCİH REHBERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Merkezî yerleştirme; merkezî sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Öğrenciler, sınavla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercih yapabilecekler.

Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihler doğrultusunda yerleştirme yapılacak.

Sınavla öğrenci alan okullarda merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne, sırasıyla 8, 7 ve 6’ncı sınıflardaki Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılacak.

LGS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ortaöğretim Kurumlarına Tercih ve Yerleştirme Takvimi’ne göre, özel ortaöğretim kurumlarının kayıt işlemleri, yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve işlemleri ile kayıtları bugünden itibaren 20 Temmuz’a kadar tamamlanacak.

Özel öğretim kurumlarına kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecek.

Yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar 25 Temmuz 2022 tarihinde “www.meb.gov.tr” adresinde ilan edilecek.

2022 yılı ortaöğretim kurumları kontenjan tabloları ile tercihlere rehberlik etmek üzere illere göre yüzdelik dilimlerdeki öğrenci sayıları paylaşıldı. Öğrencilere kolaylık sağlamak için tercih rehberleri de hazırlandı.

Kontenjan tablolarının yanı sıra 2021’de söz konusu okullara sınavla yerleştirmede oluşan en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimler de açıklandı.

Öğrenciler kendi yüzdelik dilimlerini, okulların geçen yıl oluşan taban ve tavan yüzdelik dilimleri ile karşılaştırarak tercih edecekleri okullar hakkında fikir edinebilecek.

Ayrıca yerel yerleştirme kapsamında sınavsız öğrenci alan okulların kayıt bölgelerine göre tercih tabloları da açıklandı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.