2023 YKS Tercih Tarihleri: Üniversite Tercih Süreci ve Detayları

  20.06.2023
  A+
  A-
  2023 YKS Tercih Tarihleri: Üniversite Tercih Süreci ve Detayları

  YKS tercih tarihleri hakkında meraklar şimdiden başladı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2023, 17-18 Haziran tarihlerinde gerçekleştirildi ve bu sınavda ter döken milyonlarca üniversite adayı için tercih süreci oldukça önemli bir konu haline geldi. YKS tercihleri, Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) oturumlarından oluşan sınav sonuçları doğrultusunda adayların tercih yapmasını sağlıyor. Şimdi gelin, YKS tercihleri 2023 ne zaman başlayacak ve kaç tercih hakkı olacak, birlikte bakalım.

  YKS tercihleri, 3 milyondan fazla adayın sınavı tamamladıktan sonra yakından takip ettiği bir konu haline geldi. ÖSYM, YKS oturumlarının tamamlanmasının ardından belirli bir süre geçtikten sonra sınav sonuçlarını açıklıyor. Adaylar, aldıkları puanlara göre gitmek istedikleri üniversiteleri tercih ediyorlar. Bu bağlamda, 2023 YKS’de kaç tercih hakkı olduğu da merak ediliyor. Peki, YKS tercihleri ne zaman yapılacak? İşte ayrıntılar:

  YKS TERCİHLERİ 2023 NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

  YKS tercihleri, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 17-18 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ndan sonra başlayacak. ÖSYM’nin 2023 takvimine göre, YKS sonuçları 20 Temmuz 2023 tarihinde açıklanacak. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın sonuçları, “sonuc.osym.gov.tr” adresinden duyurulduktan sonra, üniversite tercih sürecinin başlayacağı tahmin ediliyor.

  YKS’DE 2023’DE KAÇ TERCİH HAKKI VAR?

  2023 YKS’de adayların toplamda 24 tercih hakkı bulunacak.

  YKS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

  YKS tercihleri, adaylar T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleriyle veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması üzerinden ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden kendileri yapacaklar. Başvuru merkezlerinde tercih işlemi gerçekleştirilmeyecek. ÖSYM’ye posta yoluyla veya elden teslim edilen tercih listeleri geçerli olmayacak.

  Adaylar, 2023 – YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na ÖSYM’nin internet sitesinden erişebilecekler. Merkezi yerleştirme işlemleri, YKS sonuçlarına göre yapılacak ve 2023 YKS sonuçlarına göre hesaplanan yerleştirme puanları ve ek puanlar dikkate alınarak gerçekleştirilecektir. Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversiteler tarafından ÖSYM’ye bildirilecektir. Bu kontenjanlara ilişkin olarak ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacaktır.

  2023 YKS sonuçlarına göre yapılacak olan merkezi yerleştirmede, yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları dikkate alınacaktır. Bu kontenjan ve koşullar, “2023 – YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nda yer alacaktır. Adaylar, Haziran ayının son haftası itibarıyla ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden bu kılavuza erişebileceklerdir. Kılavuz basılmayacak, dağıtılmayacak veya satılmayacaktır.

  Yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra sonuçlar elektronik ortamda YÖK’e iletilmektedir.

  Bu bilgiler doğrultusunda, YKS tercihleri ile ilgili detaylar ve süreç hakkında bilgi verilmiştir. ÖSYM’nin resmi internet sitesini ve yayımlayacağı ilanları takip etmek önemlidir. Herhangi bir güncelleme veya değişiklik durumunda, resmi kaynaklardan doğrulama yapmanız önerilir.

  ETİKETLER:
  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.