KYK Burs Başvuru Sonuçları Açıklandı: 2022 Burs Ücretleri Ne Kadar Oldu?

  14.12.2021
  A+
  A-
  KYK Burs Başvuru Sonuçları Açıklandı: 2022 Burs Ücretleri Ne Kadar Oldu?

  Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, 2021-2022 eğitim öğretim dönemi yükseköğrenim burs ve kredi başvuru sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Burs ya da kredi almaya hak kazanan öğrencilerin e-devlet üzerinden 19 Aralık’a kadar taahhütnamelerini onaylamaları gerekiyor.

  2021-2022 KYK burs ve kredi başvuru sonuçları açıklandı. Günlerdir beklenen sonuçların açıklandığı az önce ilan edildi. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yükseköğrenim burs/kredi başvuru sonuçlarının açıklandığını duyurdu. İşte, KYK burs ve kredi sonuç sorgulama ekranı…

  KYK BURS SONUÇLARI AÇIKLANDI

  Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, sosyal medyadan yaptığı açıklamada yükseköğrenim burs ve kredi başvuru sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

  Öğrenciler başvuru sonuçlarını e-devlet üzerinde yer alan ‘öğrenim / katkı kredisi ve kurs sorgulama’ alanından öğrenebilecek.

  KYK BURS VE KREDİ BAŞVURU SONUCU SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ.

  180 BİN ÖĞRENCİYE BURS VERİLDİ

  Bakan Kasapoğlu, Instagram hesabından gençlerle yaptığı canlı yayın programında, 2021-2022 eğitim öğretim dönemi için 838 bin 272 öğrencinin burs ve kredi başvurusu yaptığını, 11 kamu kurumundan bilgi alınarak yapılan değerlendirme sonucunda ilk defa sisteme giren 180 bin öğrenciye burs diğer öğrencilere de kredi tahsis edildiğini belirtti.

  BURS VERİLEN ÖĞRENCİ SAYISINDA ARTIŞ

  Daha önceki dönemlerde 150 bin öğrenciye burs verilirken ilk defa 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde bu sayı 30 bin kişi artırılarak 180 bine yükseldi. Ön lisansta 34 bin 200 öğrenci, lisansta 144 bin öğrenci, yüksek lisansta bin 350 öğrenci, doktora düzeyinde ise 450 öğrenci burs almaya hak kazandı.

  Öte yandan, burs-kredi başvurusu yaparak taahhütnamesini onaylayan yükseköğrenim öğrencilerinin Ekim ayından geçerli üç aylık burs-kredileri de ay sonuna kadar hesaplarına yatırılacak.

  ÖĞRENCİLERİN, TAAHÜTNAMELERİ 19 ARALIK’A KADAR ONAYLAMASI GEREKİYOR

  Yükseköğrenim öğrencilerinin, burs ve kredilerini alabilmeleri için e-devlet üzerinden taahhütnamelerini onaylamaları gerekiyor. Taahhütnamesini onaylayan öğrencilere bu ay içinde ödemeleri yapılacak.

  Öğrenciler, taahhüt onaylarını 19 Aralık saat 23.59’a kadar e-devlet mobil uygulaması üzerinden de verebilecek.

  Öte yandan, burs ve kredi başvurusu yaparak taahhütnamesini onaylayan yükseköğrenim öğrencilerinin ekim ayından geçerli üç aylık burs ve kredileri de ay sonuna kadar hesaplarına yatırılacak.

  KYK BURS ÜCRETİ NE KADAR?

  Gençlik ve Spor Bakanlığı öncülüğünde devlet tarafından öğrencilere sağlanan burs ödemeleri bir eğitim yılında 12 kez yapılıyor. Her ay başında, öğrencilerin T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre burs ödemesi gerçekleşiyor.

  Geçtiğimiz yıl üniversite öğrencilerine ödenen burs miktarı 650 TL’ye çıkarılmıştı. Bu yıl da burs ücretlerine zam yapılması bekleniyor. Ancak net ücret henüz belirlenmedi.

  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.