MEB’den Yeni Düzenlemeler: Devamsızlık Veliye Bildirilecek

  14.10.2023
  A+
  A-
  MEB’den Yeni Düzenlemeler: Devamsızlık Veliye Bildirilecek

  MEB’den Yeni Düzenlemeler: MEB, Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, bugünkü Resmî Gazete’de yayımladı.

  MEB’den Yeni Düzenlemeler: Anasınıfları sadece ilkokul bünyesinde açılacak

  Yönetmelikteki güncelleme ile birlikte, daha önce ortaokul, lise, BİLSEM gibi eğitim kurumlarında ana sınıfı açılabilme olanağı bulunurken, artık okul öncesi çocuklarının yaş ve gelişim düzeylerine uygun olarak, en yakın ilkokul öğrencileriyle birlikte eğitim alabilmeleri için sadece ilkokul bünyesinde ana sınıfı açılması sağlanacak.

  Ders programlarına düzenleme

  Öğretmenlerin haftalık ders programları oluşturulurken, engelli öğretmenlerin, engelli yakınlarına bakmakla yükümlü olan öğretmenlerin ve 36 ayını doldurmamış çocuğu olan öğretmenlerin kişisel durumları göz önünde bulundurulacak şekilde düzenleme yapıldı.

  Teneffüsler en az 20 dakika olacak

  Öğrencilerin yemeklerini daha rahat yiyebilmeleri için okullarda bir teneffüs süresinin en az 20 dakika olması şartı getirildi. Şu anki durumda teneffüsler genellikle 10 ila 15 dakika arasında değişmektedir.

  Öğrencilerin dağılımı internetten

  2024-2025 eğitim ve öğretim yılından itibaren öğrencilerin şubelere dağılımının dengeli olması için bu işlemler e-Okul sistemi üzerinden otomatik yapılacak. Ayrıca şubeleri okutacak öğretmenlerin belirlenmesi de bu sistem üzerinden gerçekleştirilecek.

  Düzenleme öncesinde sadece anne ve babası çalışan çocuklara nakil konusunda kolaylık sağlanıyorken yapılan değişiklik ile yetim ve öksüz çocuklar, ailesinde ağır engelli bulunan çocuklar için de nakil konusunda kolaylık getirildi.

  Devamsızlık veliye bildirilecek

  Okula gelmeyen ve özürsüz olarak bir veya daha fazla derse katılmayan öğrencilerin durumu, velilere bilgilendirme amacıyla 5. gün, 10. gün ve 15. günlerinde iletilmek üzere bildirilecektir.

  Mevsimlik tarım işçilerine sorumluluk

  Öğrencinin en iyi çıkarları doğrultusunda eğitime erişimlerini sağlamak amacıyla mevsimlik tarım işçileri ile göçebe ve yarı göçebe ailelere, çalışmak üzere gittikleri yerleri çocuklarının kayıtlı olduğu okullara bildirme, çocuklarını gittikleri bölgelerdeki okullara kayıt yaptırma ve çocuklarının okula devamını sağlama sorumluluğu verildi.

  Zorunlu ilköğretim çağını tamamlamamış ilkokul öğrencilerinin takibi, eğitimlerine devam etmeleri ve okuma-yazma seviyelerini belirlemek için halk eğitimi merkezlerine yönlendirilerek sağlandı.

  Puanla değerlendirme kaldırıldı

  Okul öncesi eğitim ve ilkokullarda öğrencilerin gelişim düzeyleri, öğretmen rehberliğinde gerçekleştirilen bireysel ve grupla yapılan etkinliklere katılım gözlem formları, oyun temelli değerlendirmeler ve verilen görevleri yerine getirme amaçlı ölçme değerlendirme araçları ile yapılacağından ilkokul 4’üncü sınıflarda puanla değerlendirme kaldırıldı.

  Ayrıca, ilkokullarda öğrenci gelişim düzeylerinin ayrıntılı değerlendirilebilmesi için ölçüt sayısı arttırılarak “yeterli” ölçütü eklendi.

  Ders geçme notu yükseldi

  Sınıf geçme puanlarına ilişkin yapılan değişiklikle, daha önce 45 olan sınıf geçme puanı Türkçe dersi için 70, diğer dersler için ise 50 olarak revize edildi. Bu puanların altında not alan öğrencilerin sınıf geçme veya kalmaları, şube öğretmenler kurulunda alınacak kararla belirlenecek.

  Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında ödül alma kriterleri, Türkçe dersi için 70 ve diğer dersler için 50 puan ortalaması gözetilerek güncellendi.

  MEB, 1. Dönem 1. Yazılı Örnek Sorularını için tıklayınız.

  Bebeği olan öğretmenlere kolaylık

  Doğum yapan öğretmenlerin 1 yıl olan nöbet tutmama hakkı, anne ile çocuğun daha fazla bir arada kalabilmelerini sağlamak amacıyla 2 yıla çıkarıldı.

  Fotoğraf için izin

  Öğrencilerin 6698 sayılı Kanun çerçevesinde kişisel verilerini korumak amacıyla fotoğraf, görüntü ve seslerinin izinsiz olarak sosyal medyada paylaşılması yasaklanarak veliden ve rehberlik öğretmeni gözetiminde öğrenciden yazılı izin alınması şartı getirildi.

  Okul öncesi eğitiminde para toplanabilecek

  Okul öncesi eğitim kurumlarında çocukların temel ihtiyaçlarını, öz bakım süreçlerini ve eğitim programının uygulanmasını desteklemek amacıyla katkı payı alınabilmesi sağlanacak. Uygulamadan bu yıl deprem bölgesi muaf.

  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.