ÖSYM 2024 Sınav Takvimini Paylaştı

  06.11.2023
  A+
  A-
  ÖSYM 2024 Sınav Takvimini Paylaştı

  ÖSYM, 2024 sınav takvimini açıkladı: YKS, MSÜ ve DGS ve diğer sınavlar için tarihler netleşti. ÖSYM, binlerce öğrencinin merakla beklediği 2024 yılı sınav takvimini ilan etti.

  ÖSYM 2024 Sınav Takvimini Açıkladı

  Yayınlanan takvim çerçevesinde, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ve Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) giriş sınavlarının ne zaman gerçekleştirileceği de netleşmiş oldu. Öğrenciler, artık bu önemli sınavların tarihlerini öğrenerek hazırlıklarını ona göre şekillendirebilirler.

  ÖSYM’nin açıkladığı 2024 yılı sınav takvimine göre bu yıl YKS 8-9 Haziran’da yapılacak.

  2024 YKS sayacı için tıklayınız.

  YKS Başvuru Tarihleri Neler?

  2024 yılında yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için adayların başvuruları 1 Şubat’tan 26 Şubat’a kadar kabul edilecek. Başvuru süresini kaçıranlar için belirlenen geç başvuru günleri ise 5 Mart ile 7 Mart arasında olacak.

  YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

  Sonuçların, ÖSYM’nin yayımladığı takvime göre 17 Temmuz tarihinde açıklanması bekleniyor.

  YKS Puan Hesaplama

  YKS sınavına girmeden önce deneme sonuçlarınızdan ortalama puanınızı hesaplayabilir ve hedeflediğiniz üniversiteye yetip yetmediğini öğrenebilirsiniz. Bunun için birçok hesaplama aracı bulunsada doğru verilere ulaşmak zordur. Doğru ve güvenilir bir hesaplama yapmak için PuanGO’yu kullanabilirsiniz.

  YKS Puanınızı Hesaplamak için tıklayınız.

  2024 LGS Ne Zaman?

  Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavının 2 Haziran 2024 Pazar günü yapılacağını açıkladı.

  2024 LGS geri sayımı için tıklayınız.

  Bı yıl düzenlenecek Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS),

  • Genel Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri oturumları 14 Temmuz
  • Alan Bilgisi 20 – 21 Temmuz,
  • KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 4 Ağustos,
  • KPSS Ön Lisans 1 Eylül,
  • KPSS Ortaöğretim 15 Eylül,
  • KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) ise 22 Eylül’de yapılacak.

  Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı 3 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirilecek. Sınav sonuçları ise 28 Mart 2023 tarihinde ilan edilecek.

  Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ise 30 Haziran’da yapılacak, sonuçları 14 Ağustos’ta duyurulacak.

  Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES-1) 21 Nisan’da yapılacak, sonuçları ise 10 Mayıs’ta açıklanacak. 28 Temmuz’da gerçekleştirilecek ALES/2’nin sonuçları 16 Ağustos’ta, 17 Kasım’da düzenlenecek ALES/3’ün sonuçları da 6 Aralık’ta ilan edilecek.

  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.