Yüksek Enflasyon Özel Okulları Etkiledi: Özel Okul Zamları Yüzde 100’ü Aştı

  26.06.2023
  A+
  A-
  Yüksek Enflasyon Özel Okulları Etkiledi: Özel Okul Zamları Yüzde 100’ü Aştı

  Yüksek enflasyon eğitime de yansırken özel okullardaki fiyat artışını frenlemek için konan yüzde 65 sınırı mevcut soruna çare olmadı. Büyükşehirlerde anaokullarından liseye kadar fiyatların 600 bin liraya kadar çıktığı görüldü. Zamları değerlendiren sektör temsilcileri ara zammın sadece ara kayıtlarda geçerli olduğuna vurgu yaparken yeni zamlarda yüzde 100’ü aşan fiyatlarla karşılaşıldığına değindi. Türk Eğitim Derneği ‘zam’ değerlendirmesinde etkenin maliyetler olduğunu söyledi.

  Özel okulların ücretlerinde yaşanan zamlar ve bazı okulların üniversite ücretlerini geçmesi, veliler arasında endişe yaratmış durumda. Öğrencilerini özel okullara göndermek isteyen aileler, bu yüksek ücretlerin ekonomik olarak sürdürülebilir olmadığını düşünüyor ve düzenlemeler yapılmasını talep ediyor.

  Yapılan habere göre; sektör temsilcileri, okul ücretlerindeki zammın enflasyonla ilgili olduğunu söylüyor. Velilerse, özel okul ücretlerinde bir düzenleme yapılmasını istiyor.

  Türk Eğitim Derneği Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, bu düzeydeki zamları şöyle değerlendirdi:

  “Bir yıl önce yüzde 36,8 zam izni verildi ama elektrik yüzde 300 arttı. Öğretmenin yaşayabilmesi için en az yüzde 80 yapılması gerekiyordu. Öğretmenin yaşayabilmesi için, devlet memuru öğretmenin maaşının altında maaş almaması lazım. Bir okul yapmak en az 200, 300 milyon lira. Özel okulun karlılığı maksimumu yüzde 15. Eksiklik yapmaz maaşları eksiksiz yatırırsanız… Devletimizin veliye destek vermesi gerekiyor. Biz özel okula destek verilmesine karşıyız.”

  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.