Avusturalya’da Üniversite Okumak için Gerekenler

  26.07.2022
  A+
  A-
  Avusturalya’da Üniversite Okumak için Gerekenler

  Yurtdışında üniversite okumak isteyenlerin sayısı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Üniversite okumak için en fazla tercih edilen ülkelerden biri ise Avustralya olarak karşımıza çıkar. Peki, Avustralya’da üniversite okumak için gerekenler nelerdir? Bu makalede pek çok sorunuza yanıt bulacak olsanız da aklınıza takılan her şeyi, Endless Abroad Yurtdışı Eğitim ile iletişime geçerek ayrıntılı şekilde öğrenebilirsiniz.

  Avustralya’da Üniversite Okuma Şartları

  Avustralya’da üniversite okumak isteyenler için belirli şartlar bulunur. Bu şartlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • Türkiye üniversite sınavından baraj puanını geçmek.
  • Diploma ortalaması en az 70 puan olan bir lise diplomasına sahip olmak.
  • TOEFL veya IELTS sınavına girmek.
  • IELST sınavından minimum 6.0 puan almak.
  • Avusturalya üniversitelerinin birinden onay daveti almak.
  • Üniversite okumak için öğrenci vizesi çıkarmak.

  Bu şartları tamamladığınız takdirde siz de Avustralya’da üniversite okumak için bir şans yakalayabilirsiniz. Ayrıca İngilizce dışında herhangi bir dil sınavına girdiyseniz başvuru esnasında bu belgeleri de göndermeniz gerekir. Bununla birlikte spor veya sanatla uğraşıyorsanız sosyal yanlarınızı ön plana çıkarmak için lisans ya da sertifikalarınızı ekleyebilirsiniz.

  Avustralya Üniversite Başvuru Tarihi

  Üniversite okumak isteyen öğrenciler için Avustralya, belirli aralıklarda tarih vermektedir. Avustralya üniversite için müracaatlar, ocak ayından itibaren başlar. Bu dönemde bir sonraki güz yarıyılı için öğrenci alımlarıyla ilgili gerekli bilgiler, üniversitenin sitesi tarafından duyurulur. Bu yüzden gitmek istediğiniz üniversitenin web sitesini ocak ayından itibaren takip etmeye başlamanızı öneririz.

  Başvurular başladıktan sonra da istenen belgeleri gönderebilirsiniz. Buna ek olarak eylül başında burs sınavları başlar. Sınavlardan başarılı olduğunuzda %25 veya %50 oranında burs alma imkânı bulabilirsiniz. Burs almak için üniversite eğitimi alınan kuruma başvurular yapılmalıdır. Her sene başında da sınavlar yapılır. Böylece maddi anlamda da çok fazla zorlanmadan Avustralya üniversitelerinde okuyabilirsiniz.

  Avustralya Üniversite Ücretleri Ne Kadar?

  Avustralya üniversite fiyatları, her üniversite için ayrı olarak değerlendirilmiştir. Bu nedenle gitmek istediğiniz okulla iletişime geçmelisiniz. Üniversite, size gerekli olan fiyatlandırma bilgisini verir. Ayrıca Avustralya’da üniversite fiyatları, genel olarak 13.000 ila 30.000 Avustralya doları olarak değişiklik göstermektedir. Öğrenim ücreti karşılanarak 1 yıl boyunca eğitim alınır.

  Avustralya’da Üniversite Okumak İçin Vize Almak

  Avustralya’da üniversite okumak için öğrencilerin şu evraklarla Avustralya konsolosluğundan başvuru yapması gerekir:

  • Pasaport
  • Kimlik
  • Okuldan gelen davet mektubu
  • Ailenin finansal geliri
  • Lise diploması
  • IELTS sınav sonuç belgesi

  Evrakların konsolosluğa sunulmasının ardından vize başvuru formu doldurulur. Böylece konsolosluk tarafından mülakat yapılır. Eğer mülakattan geçerseniz Avustralya tarafından öğrenci vizeniz tarafınıza iletilir. Bu vizeyle Türkiye’den çıkıp başarılı bir şekilde okul kaydı yaptırabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.