ÖSYM AİS

  09.01.2021
  A+
  A-
  ÖSYM AİS

  ÖSYM AİS

  ÖSYM Ais yani aday işlemleri sistemi ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlara, tercihlere ve adayları ilgilendiren tüm işlemlere dair bilgiler içerir. Kağıt ve evrak işlerinin daha hızlı şekilde halledilmesini sağlayan bu platform aynı zamanda bilgilendirme sürecinin de hız kazanmasına katkıda bulunur. Sistemde adaya ait temel bilgiler kayıtlı olup oturum açıldıktan sonra başvurulan sınavlar, tercihler, sonuçlar ve daha pek çok aday bilgilerine ulaşılabilir. Bunlara erişebilmek için sisteme giriş yapılması gerekir. Sistem online olarak hizmet verdiğinden giriş bilgileri ile oturum açabilmek için internet bağlantısı olmalıdır.

  ÖSYM AİS Ne İşe Yarar?

  ÖSYM aday işlemleri sistemi başvurular, tercihler, sınav giriş belgesi dökümü, temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı görüntüleme gibi bilgilere erişimi sağlar. Sisteme giriş yapmadan önce ÖSYM tarafından düzenlenen güncel işlemlerle ilgili de bilgi alınabilir. Bu kısımda işlem tipi ve tarihi, sınav tarihi, durumu gibi kategorilerle kullanıcılara bilgilendirme yapılır. Sınavlarla ilgili işlem yapabilmek için sisteme giriş yapma zorunluluğu vardır.

  ÖSYM AİS’e Nasıl Giriş Yapılır?

  ÖSYM AİS’e giriş için TC kimlik numarası ve şifre ya da e devlet ile giriş yöntemlerinden biri tercih edilir. Sisteme giriş için gerekli olan şifre bilgisine ösym sınav büroları aracılığıyla ulaşmak mümkündür. Eğer alınan şifre daha sonra unutulursa bunun için sisteme giriş sayfasında yer alan şifremi unuttum kısmı kullanılır. E-devlet ile giriş yapmak isteyenlerin ise ilk önce kayıt oluşturmaları gerekir. Bunun için sitede sağ üst kısımda yer alan e-devlet ile kayıt ol sekmesine tıklanır ve açılan sayfadaki yönlendirmeler takip edilir. TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile aday işlemlerine giriş yapılabilir. Sistemde sol kısımda yer alan menüden uygun olan seçilerek yapılmak istenen işlem tamamlanabilir. Bu kısımda başvuru sürecindekiler, tercihler, başvurular, sonuçlar, evrak referans numarası gibi bilgiler yer almaktadır.

  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.