Performans Pazarlaması Nedir?

  04.01.2022
  A+
  A-
  Performans Pazarlaması Nedir?

  Performans Pazarlaması Nedir?

  Performans pazarlaması, belirli bir eylem tamamlandıktan sonra pazarlama şirketlerine ve reklam verenlere satış, tıklama ve lead edinme gibi sonuçlardan dolayı ödeme yapılan pazarlama çalışmalarını ifade eder.

  Performans Pazarlaması Nasıl Çalışır?

  Performans pazarlamasında pazarlama harcamalarının yatırım getirisinin maksimum seviyeye çıkarılması odaklanır. Performans pazarlamasıyla tüm kampanya ölçümlerini izlemek, değerlendirmek ve verilere göre önemli ayarlamaları yapmak mümkündür.

  Performans Pazarlamasının Geleneksel Pazarlamadan Farkı Nedir?

  Geleneksel pazarlama yöntemlerinde ödeme işlemleri önceden planlanır. Bu durum reklam veren işletmeler için biraz risklidir. Reklamın performansının iyi ya da kötü olması, reklamın kullanıcılara ulaşması ve alışverişe yönlendirip yönlendirmemesine bakılmaksızın reklam için harcama yapılır. Performans pazarlamasında ise reklamın performansına ve sonucuna göre ödeme yapılır. Bu pazarlama türünde sabit ücretler söz konusu değildir. Sadece reklamdan dolayı yapılan dönüşler için ödeme yapılır.

  Performans Pazarlaması Nasıl Yapılır?

  Marka, ürün ya da hizmet tanıtımı yapmak için ideal olan ve son yıllarda yoğun olarak kullanılan performans pazarlamasını hayata geçirmek için satış ortağı ya da yayıncı, dönüşüm hedefi ve komisyon oranı belirlemek yeterlidir.

  Günümüzde markalar tarafından en çok tercih edilen yayıncılar influencerlardır. Bunun yanı sıra popüler kültüre ait olan ünlü kişiler de performans pazarlamasında sık sık tercih edilir. Performans pazarlaması çalışmalarından olumlu dönüşler almak için söz konusu yayıncının büyük takipçi kitlesine sahip olması önemlidir.

  Performans Pazarlamasının Markalara ve İşletmelere Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

  Yayıncı ya da satış ortağı aracılığı ile yapılan performans pazarlamasının işletmelere ve markalara sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Ölçümleme İmkânı

  Performans pazarlamasında yapılan her çalışma ölçümlenebilir. Bu durum pazarlama çalışmalarını analiz etmek, raporlamak, geri dönüşleri görmek ve yeni stratejiler planlamak açısından son derece önemlidir.

  • Risk Oranı Minimum Seviyededir

  Performans pazarlamasının önceki verilere dayanması ve ölçümlenebilir olması işletmelerin finansal risk oranının minimum seviyede olmasını sağlar.

  • Yatırım Getirisi Odaklıdır

  Performans pazarlamasının hedefinde yatırım getirisini artırmak olduğu için stratejiler buna göre belirlenir.

  Performans Pazarlamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Performans pazarlamasından verimli sonuçlar alabilmek için bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Bu detaylar şu şekilde sıralanabilir:

  • Performans pazarlaması için uzun vadeli sonuçlar almak üzere strateji geliştirmek gerekir. Çünkü ancak uzun vadeli stratejiler sadık müşterilerin kazanılmasına yardımcı olur. Kısa vadeli stratejiler genellikle sadık müşteri kazandırmaz.
  • Performans pazarlamasıyla uzun vadeli sonuçlar elde etmek için sık sık reklam gösterimi yapmaktan kaçınmak faydalı olur. Sık yapılan gösterimler potansiyel müşterilerin sıkılmasına neden olur.
  • Performans pazarlamasında kullanılan metinleri, görselleri ve videoları kaliteli içeriklerden hazırlamak gerekir.

  Performans pazarlaması çalışmalarından başarılı sonuçlar almak istiyorsanız https://mobitek.com/performans-pazarlamasi/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Mobitek’in profesyonel ve alanında uzman ekibiyle iletişime geçerek, size özel hizmetler ve çözümler ile ilgili daha detaylı bilgiler de alabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.