Evden E-ticaret Nasıl Yapılır?

  24.10.2022
  A+
  A-
  Evden E-ticaret Nasıl Yapılır?

  Evden e-ticaret yapmak, son zamanlarda en popüler iş fikirlerinden bir tanesidir. Bunun en önemli sebebi fiziksel bir mağazaya gereksinim olmamasıdır. Buna karşılık internet sürekli aktif olduğu için, bir e ticaret sitesi ile 7/24 satış yapılması mümkündür. Evden E ticaret nasıl yapılır, bu nedenle sık sık sorulur.

  Genellikle bu girişimci adayları tarafından incelenen bir konudur. Dolayısıyla çoğu kişinin halihazırda bir şirketi bulunmaz. Evden çalışacak olsanız birle bir firmanızın olması şarttır. Türk Ticaret Kanunu’na ve vergi usullerine uygun bir biçimde işlemleri yapmak için gereklidir. Bu bakımdan günümüzde en fazla şahıs firmaları tercih edilir. Çünkü yüksek maliyetleri olmadığı gibi kurulum süreci de çok rahattır.  Ancak isterseniz limited ya da anonim şirketler kurmanız da mümkündür.

  Eğer böyle bir girişim yapmak istiyorsanız, e ticaret nedir ve evden e ticaret nasıl yapılır konusunda fikir sahibi olmanız ilk adımı atmanızla eşdeğerdir. Böylece süreci planlayabilir, kısa sürede girişimi hayata geçirebilirsiniz.

  Rakipleri İncelemek

  Günümüzde birçok girişimci adayı rakip araştırmasını göz ardı eder. Ancak bu ciddi bir hatadır. Zira sektörü iyi bilseniz bile rakiplerinizi tanımanız gerekir. Bu e-ticaret için de geçerlidir. Böylece rakiplerinizin e ticaret nedir sorusuna nasıl yanıtlar verdiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Bu çerçevede ürünlerini, bunların kalitesini, fiyat politikalarını, site tasarımlarını ve diğer şeyleri inceleyebilirsiniz.

  Aynı zamanda dış gözlemci olacağınız için artı ve eksiklerini görebilir, bunlara göre bir plan kurabilirsiniz. Böylece yeni kurulsanız bile rekabet gücünüzü arttırabilir, müşteri portföyünüzü geliştirebilirsiniz.

  Ürün Seçimi Yapmak

  E-ticaret yapmak istiyorsanız, işin başında ne satacağınızı bilmeniz gerekir. Bu uzun vadede nasıl bir yol izleyeceğinizi belirler. Eğer stoksuz e ticaret hakkında araştırma yapıyorsanız, bu kendi ürünlerinizin olmadığını gösterir.

  Dolayısıyla ilk olarak tedarikçilerin araştırılması ve anlaşma yapılması gerekir. Eğer çok sayıda tedarikçi seçerseniz stoklarınızı yenilemeniz kolaylaşır. Birden fazla ürün satmak istiyorsanız tedarikçinizin ürün kategorisi geniş olmalıdır.

  Bunun dışında evden ticaret fikirleri geniş olduğu için pek çok şeyi tercih edebilirsiniz. Dilerseniz niş fikirler belirleyerek burada yükselmeyi hedefleyebilirsiniz. İsterseniz popüler ürünler üzerine yönelmeyi de düşünebilirsiniz.

  Kargo Firması ile Anlaşmak

  Kargo firması e ticaret nasıl yapılır konusunda en önemli noktadır. Çünkü geleneksel ticarette müşteri sizin mağazanıza gelerek ürünü alır. Dolayısıyla bir kargo firması ile anlaşmanız bile gerekmez. Ancak e-ticaret böyle değildir.

  Müşteri alışverişi internetten yaptığı için sizin ona ürünü yollamanız gerekir. Eğer bir kargo şirketi ile anlaşmanız yoksa bu daha maliyetli işlem yapacağınız anlamına gelir. Dolayısıyla bir anlaşma yaparak, süreci daha kolay ve ekonomik hale getirebilirsiniz.

  Bu süreçte ilgili firmanın Türkiye’nin hangi illerine hizmet götürdüğünü ve nerede kaç tane şubesi olduğunu bilmeniz gerekir. Zira bu ürünlerin ne kadar çabuk gideceğini gösterir. Ayrıca referanslarını da kontrol ederseniz, başarılı olup olmadığını anlamanız mümkündür.

  E-Ticaret Sitesi Kurulumu

  Web siteleri evden e-ticaret nasıl yapılır sorusunun temelini oluşturur. Bu nedenle satacağınız ürünlere karar vermişseniz, şirket kurmuşsanız ardından bir site açılmalıdır. Böylece ürünlerinizi müşterilerinize tanıtabilir, sektöre giriş yapabilirsiniz.

  E ticaret sitesi kurmak ile alakalı adımlar iki başlık altında incelenebilir. Bunlar altyapı seçimi ve sitenin tasarlanmasıdır. Altyapı sitenizin temelini oluşturur. Komplike işlemlerin nasıl yapıldığını, sitenin yavaşlığını, çöküp çökmediğini ve güvenliğini içerir. Eğer bir problem yaşanmasını istemiyorsanız, güçlü bir altyapı şarttır.

  Bu noktada hazır paketler halinde sunulan seçenekler tavsiye edilir. Çünkü bunlar esnek bir yapıya sahiptir. Eğer başlangıç için uygun e ticaret paketleri seçseniz bile siteniz gelişmişse daha gelişmiş modellere anında geçiş yapabilirsiniz. Böylece müşterilerinize daha iyi hizmetler verebilirsiniz. Bu geçiş süreci hızlı olduğu için sorun da yaşanmaz.

  Altyapı belirlenmesi ardından e-ticaret nasıl yapılır için sadece web sitesinin tasarlanması kalır. Bunun öncesinde logo ve görsel tasarımlar gerçekleştirilir. Ardından web sitesine uygun şekilde eklenir. Site içinde kullanılacak entegrasyon ve modüller süreç içinde dahil edilir.

  Kullanıcı dostu ve SEO uyumlu bir web sitesi, daha iyi sonuçlar elde etmenize olanak tanır. Bundan sonra tüm işlemler de sonuçlanır. Yalnızca ürünlerinizi eklemek, açıklamaları ve fiyatları ile beraber girmeniz kalır. Müşterileriniz alışveriş yaptığında sadece gerekli bilgilere göre kargoya vermeniz kalır.

  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.