Hamilelik için Cici Çocuk Rehberi

  26.07.2021
  A+
  A-
  Hamilelik için Cici Çocuk Rehberi

  Hamilelik için Cici Çocuk Rehberi

  Hamilelik, kadın vücudundaki pek çok farklı detayın etki ettiği bir durumdur. Gebelik üzerindeki en belirleyici detaylardan biri de adet döngüsüdür. Çok sayıda kadın, hamile olup olmadığını adet döngüsünün devamlılığından anlar. Peki adet, gerçekten gebelik konusunda düşünüldüğü kadar belirleyici midir, adetliyken hamile kalınır mı, merak ediyor musunuz? İşte bilmeniz gereken detaylar…

  Adetliyken Hamile Kalınır mı?

  Adet, vücuttaki döllenmemiş yumurtaların kan yoluyla dışarı atıldığı bir süreçtir, bu sebeple de adet sürecinde vücutta döllenmeye hazır olgunlaşmış bir yumurtanın bulunma ihtimali çok düşüktür. Bu sebeple de adetliyken yaşanan cinsel ilişkiler, çok büyük ihtimalle gebelikle sonuçlanmaz. Yine de adetliyken hamile kalınması, imkânsız bir durum değildir. Bu sebeple adetliyken cinsel ilişki yaşayan ve sonrasında “hamile miyim” sorusunu kendisine soran kadınların doktor kontrolüne gitmesinde yarar bulunur. Hamile kalmak istemeyen kadınlara adetliyken girdikleri cinsel ilişkilerinde bile güvenli bir şekilde korunmaları önerilir.

  Hamileyken Adet Görülür mü?

  Her kadının vücut yapısı ve adet döngüsü farklıdır, bu sebeple de adet gecikmeleri ve düzensizlikleri, farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Kimi durumlarda kadınlar, adet gördükten kısa bir süre sonra hamile olduklarını fark ettiklerini öne sürebilir. Peki bu mümkün müdür? Uzman hekimler, kadınların hamileyken adet göremeyeceğini öne sürer. Hamileyken yaşanan kanamalar ise farklı sağlık sorunlarının habercisi olarak değerlendirilebilir. Gebelikte yaşanan vajinal kanamaların bir bölümü ise herhangi bir hastalığa ya da riske işaret etmeyen doğal süreçler olarak kabul edilir.

  Hamilelik Kanamaları Neden Gerçekleşir?

  Hamilelikte yaşanan vajinal kanamaların adet olması için kadın vücudunda çeşitli hormonal problemler bulunması gerekir. Hormon bozukluğu yaşayan kadınların hamileyken adet görmesi ise döllenmiş embriyoyu da vücut dışına atar ve gebelik sona erer. Ancak hamileyken yaşanan her kanama, hormon bozukluğuna ya da düşüğe işaret etmez. Gebeyken oluşabilecek kanamaların önemli bir bölümünde çeşitli tedbir ve tedavi yöntemleri uygulanır ve düşük riski ortadan kaldırılabilir.

  Eğer siz de adet kanamaları ve hamilelik hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, Cicicocuk.com’u hemen ziyaret edebilir, merak ettiğiniz tüm detayları kolayca öğrenebilirsiniz.

  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.