Bir Ayet Tanıyorum: Ayet el-Kürsi ve Anlamı Konu Anlatımı

11.12.2023
A+
A-
Bir Ayet Tanıyorum: Ayet el-Kürsi ve Anlamı Konu Anlatımı

Bir Ayet Tanıyorum: Ayet el-Kürsi ve Anlamı Konu Anlatımı. Bu önemli ayetin derin anlamı ve tefsiri hakkında bilgiler.

Bir Ayet Tanıyorum: Ayete’l Kürsi ve Anlamı

Bakara Suresi’nin 255. ayeti Ayete’l Kürsi olarak adlandırılmaktadır. Bu ayet, Allah’ın yüce sıfatlarını ve eşsiz kudretini konu edinir.

İçinde “kürsi” kelimesi geçtiği için bu ayete “Ayete’l-Kürsi” denilmiştir. Kürsi, kavramın Allah’ın sonsuz gücü, kudreti ve hükümranlığı anlamlarına gelir.

Ayet’l Kürsi’nin Okunuşu

Bismillâhirrahmânirrahîm. Allahü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühû sinetün velâ nevm, lehû mâ fis semâvâti ve mâ fil ard, men zellezî yeşfeu indehû illâ bi iznih, ya’lemü mâ beyne eydîhim ve mâ halfehüm, ve lâ yühîtûne bi şey’in min ilmihî illâ bimâ şâ’, vesia kürsiyyühüs semâvâti vel ard, ve lâ yeûdühû hifzuhümâ, ve hüvel aliyyül azîm.

Ayet’el Kürsi’nin Türkçe Anlamı

Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. O daima diridir (hayydır), bütün varlığın idaresini yürüten (kayyum)dir.

Onu ne uyuklama tutar ne de uyku. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi onundur. İzni olmadan huzurunda şefaat edecek olan kimdir?

O, kullarının önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise onun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar.

Onun sonsuz kudreti, gökleri ve yeri kaplar. Onları görüp gözetmek ona ağır gelmez. Gerçekten yüce ve büyük olan yalnızca odur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.