Bir Sure Tanıyorum: Kureyş Suresi ve Anlamı Konu Anlatımı

  11.12.2023
  A+
  A-
  Bir Sure Tanıyorum: Kureyş Suresi ve Anlamı Konu Anlatımı

  Bir Sure Tanıyorum: Kureyş Suresi ve Anlamı. Kuran’ın bu kısa suresinin derin anlamı ve tefsiri hakkında bilgiler.

  Bir Sure Tanıyorum : Kureyş Suresi ve Anlamı

  Kureyş Suresi Türkçe Okunuşu

  Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.

  • Li’î lâfi Kurayş’in
  • 2- Îlâfihim rihleteşşitâi vessayf
  • 3- Felya’büdû rabbe hâzelbeyt
  • 4- Ellezî et’amehüm min cû’in ve âmenehüm min havf.

   

  Kureyş Suresi Türkçe Anlamı

  Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. 1, 2, 3, 4. Kureyş’e kolaylaştırıldığı, evet, kış ve yaz seyahatleri onlara kolaylaştırıldığı için onlar, kendilerini açlıktan doyuran ve her çeşit korkudan emin kılan şu evin Rabbine kulluk etsinler.

  Kureyş Suresi Hakkında

  Bilgi: Kureyş Suresi, Mekke’de nazil olmuştur ve dört ayetten oluşmaktadır. Kureyş Kabilesinin eriştiği nimetleri bildirdiği için Kureyş ismini almıştır.

  Kureyş Kabilesi, kış vaktinde Yemen’e gider, oradan elbise koku gibi şeyler satın alırlardı. Yazın ise Şam beldelerine gider, oradan da zirai ürünler alarak kendi beldelerine getirirlerdi. Harem-i Şerif’in sakinleri oldukları için diğer Araplar bunlara hürmet eder, saldırıda bulunmazlardı. Halbuki o Araplar, kendi aralarında daima mücadelede bulunurlar, birbirlerinin malını gasp ve yağmalamadan geri durmazlardı.

  Hz. İbrahim Kabe’nin binasını yapıp O’nu temizledikten sonra

  Ayet: “Ey Rabbim, bu şehri güvenli bir yer kıl. Halkından Allah’a ve ahiret gününe inananları çeşitli ürünlerle rızıklandır.” (Bakara /126)

  diye Rabbine yönelerek dua etmiş, Yüce Allah da dostu İbrahim’in duasını kabul etmişti. Kabe’yi güvenliğe eriştirmiş ve O’nu zorbaların baskısından ve diktatörlerin diktasından özgür kılmıştı. Oraya sığınanı güvenceye almış ve onun etrafındaki herkesi bütün korkulardan kurtarmıştı. Hatta insanlar sapıklığa düşüp Rablerine ortaklar koştukları ve O’nunla birlikte putlara tapındıkları devirde bile… Yüce Allah’ın bu Beytül Haram için dilediği bir hikmet gereği bu gelenek devam etmişti.

  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.