Yazılılara Nasıl Çalışılır?

  17.05.2022
  A+
  A-
  Yazılılara Nasıl Çalışılır?

  Yazılılar okul hayatımızın büyük bir kısmını oluşturuyor. Aynı zamanda orta okul başarı puanını belirliyor. Yalnız okul puanı için değil üniversite yerleştirme puanı için de önemli. Bu sebeple yazılılara nasıl çalışılır sorusunun cevabını bilmek önemli. Bu yazımızda yazılılardan yüksek almanıza yardımcı olacak yöntemleri anlatıyoruz. Hem klasik yazılılar hem çoktan seçmeli yazılılar için yardımcı olacak tavsiyeleri yazımızda bulabilirsiniz. İyi okumalar!

  Yazılılara Nasıl Çalışılır?

  1.    Son Gün Çalışmak

  Yazılılarla ilgili en çok yapılan hatalardan biri son gün çalışmak. Son gün çalışıp yazılıdan yüksek sayılabilecek puanlar alınabilir. Bununla beraber öğrendiğiniz her şeyi sınavdan sonra unutursunuz. Yazılılara çalışırken çalışmaları zamana yaymak daha kalıcı öğrenmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca zamana yayarak çalıştığınızda sadece ezberlememiş konuyu tam olarak anlamış olacaksınız. Böylece yazılılarda çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Konuyu öğrendikten bir gün sonra yapacağınız 20 dakikalık tekrar ve bir hafta sonra soru çözümü en iyi sonucu almanıza yardımcı olacaktır.

  2.    Derste Yapılması Gerekenler

  Ders esnasında öğretmenleriniz konunun püf noktalarını paylaşır. Aynı zamanda bazı noktalar üzerinde daha fazla durur. Sınavı öğretmeniniz hazırladığı için derste önem verilen konuları bilmek önemli. Öğretmeniniz yazdırıyorsa notlarınızı çalışırken kullanabilirsiniz. Yazdırmıyorsa kendiniz not alıp sonrasında tekrar edebilirsiniz.

  3.    Konu Çalışırken Sorulardan Yardım Almak

  Sınavda elbette sorularla karşılaşacaksınız.  Bu sebeple sizin de çalışırken sorular çıkarmanız çok faydalı olacaktır. Bunu hem öğretmeninizi derste dinlerken hem de evde kendiniz çalışırken yapabilirsiniz. Konu içerisinde bir kavram öğrenmeniz gerekiyorsa önce o kavrama çalışın. Ardından bir kağıda o kavramın ne olduğunu soran bir soru yazın. Konu çalışırken çıkardığınız notlar sorulardan oluşsun. Böylece hem kendiniz soru yazdığınız için kalıcı öğrenecek hem de sorularla çalıştığınız için sınava hazır olacaksınız.

  4.    Konu ile İlgili Soru Çözümü

  Özellikle sınavınız çoktan seçmeli olacaksa mutlaka soru çözmelisiniz. Ancak klasik sınavlarda da konunun mantığını tam anlamak için soru çözümü önemli. Soru kitapları konulardaki önemli noktaları baz aldığı için bilmeniz gerekenleri atlamadan hazırlanırsınız. Soru çözerken yapılamayan soruların öğrenilmesi ise çok önemli. Soruları çözerken sadece kendinizi test etmiyorsunuz. Aynı zamanda hala öğrenmeye devam ediyorsunuz. Yapamadığınız soruların çözümünü mutlaka öğrenmelisin. Ayrıca doğru yaptığınız ve emin olmadığınız seçenekler olan şıkları olan sorular varsa bu detaylar da mutlaka öğrenilmeli. Bu noktada son akşam çalışırken bile sorularınıza cevap bulabileceğiniz Kunduz soru çözüm uygulamasını kullanabilirsiniz. Kunduz’a gönderdiğiniz sorular 15 dakika içerisinde cevaplanır ve isterseniz eğitmenle iletişime geçerek daha fazla detay öğrenebilirsiniz.

  5.    Klasik Sınavlara Çalışmak

  Klasik sınavlara nasıl çalışılır sorusu da akla takılan sorulardan biri. Eğer yazılınız klasik bir sınav olacaksa yukarıda bahsettiğimiz gibi sorulardan destek almanızı mutlaka öneririz. Ders çalışırken kağıdın bir tarafına soru bir tarafına cevap yazabilirsiniz. Böylece çalışırken soruyu okur cevaplar emin olmadığınız noktada ise arka taraftan cevabı öğrenebilirsiniz. Klasik sınavlarda bazen doğrudan bilgi soruları bazense yorum soruları karşınıza çıkabilir. Bilgi sorularında kart tekniği işe yarayacaktır. Yorum sorularında ise konuya hakim olmanız önemli. Bu sebeple klasik sınavlarda da soru çözerek konuyu derinlemesine öğrenmek yardımcı olacaktır.

  Yazılıya nasıl çalışır sizler için anlattık. Yazılılara nasıl çalışılır konusu ile beraber verimli ders çalışma yöntemlerini bilmek de önemli. Verimli ders çalışma yöntemleri ile daha fazla bilgi edinmek isterseniz farklı ders çalışma yöntemlerini buradan öğrenebilirsiniz.

  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.